Connect with us

Jete

Nese doni te keni lekure si bebe duhet te beni keto 6 gjera te thjeshta cdo dite

Published

on

Që edhe ju të keni një lëkurë të shkëlqyeshme, mbi të gjitha të shëndetshme dhe plot jetë, janë disa hapa të thjeshtë dhe praktikë që mund t’i ndiqni çdo ditë të jetës suaj! Larja e fytyrës, gjumi i plotë, kremi me faktor mbrojtës, janë vetëm disa nga këto sekrete që ju bëjnë të keni një lëkurë të mirë!

Pastrojeni butësisht, një herë në ditë

Në qoftë se nuk keni lëkurë me vaj, duhet të lani fytyrën vetëm në mbrëmje, me një pastrues krem dhe ujë të vakët. “Në vend që të pastroni fytyrën, lëreni që pastruesi të rri në lëkurën tuaj për disa sekonda dhe të prishë përbërjen, papastërtinë dhe vajin”, thotë dermatologia Ranella Hirsch në Boston. Në mëngjes, thjesht shpëlani fytyrën me ujë të vakët.

Riaplikoni kremin kundër diellit

Ju e dini që mënyra më e mirë për të parandaluar plakjen e lëkurës është të aplikoni krem dielli, kështu që përdorni një hidratues me një SPF të paktën 30. Çfarë bëjnë gratë me lëkurë të mirë? E rivendosin kremin mbrojtës në disa orë. Përbërësit mbrojtës nga dielli janë efektivë vetëm për rreth dy orë, kohë e mjaftueshme për të mbrojtur lëkurën tuaj gjatë një shëtitjeje në mëngjes ose një udhëtimi, por jo gjatë gjithë pasdites.

Ato përdorin një krem me përmbajtje retinoli çdo natë

“Herën e parë kur takoj dikë, menjëherë e di nëse ajo përdor një retinoid sepse lëkura e saj është me shkëlqim dhe e lëmuar”, thotë dermatologu nga Miami Leslie Baumann, MD. Retinoidet janë derivate të vitaminës A që janë vërtetuar se forcojnë kolagjenin. Për shkak se retinoidet mund të shkaktojnë irritim në fillim, dermatologu Hirsch rekomandon të aplikoni një hidratues të butë për të paktën 30 minuta, pastaj të aplikoni kremin tuaj retinoid.

Ato hanë salmon dhe konsumojnë shumë antioksidantë

Përmbajtja e lartë e Omega-3 e salmonit ndihmon në hidratimin e lëkurës nga brenda dhe zvogëlimin e inflamacionit që mund të shkaktojë skuqje të lëkurës, thotë Baumann. Dhe ushqimet dhe pijet e pasura me antioksidantë si boronica, zarzavatet, çaji jeshil dhe kafeja ndihmojnë në luftimin e radikalëve të lirë që mund të dëmtojnë strukturat qelizore të lëkurës, duke përshpejtuar lëkurën në rigjenerimin e saj.

Bëjnë aktivitet fizik

Rritja e rrahjeve të zemrës një herë në ditë e bën lëkurën tuaj të shkëlqejë. Për shkak se ushtrimet përmirësojnë qarkullimin dhe kapacitetin tuaj të oksigjenit, ko gjë përmirëson fytyrën tuaj. “Dhe ne e dimë që lëkura ka receptorë endorfinë, të cilët shpjegojnë pse ndikohet pozitivisht lëkura nga ushtrimet aerobike”, thotë Baumann.

Ato flenë të paktën shtatë orë gjatë natës

Kortizoli, hormoni i stresit, plak lëkurën dhe mund të shkaktojë akne. Gjumi zvogëlon nivelin e kortizolit në trupin tuaj. Pra, është një ekuacion i thjeshtë: Gjumë = lëkurë më e re!

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport