Connect with us

Jete

Nese doni te rrisni floket dhe te dalin floke te rinj atehere duhet te shtoni kete perberes ne shampon tuaj

Published

on

Kripa është shumë e rëndësishme për jetën e njerëzve në përgjithësi. Është, në fakt, shija themelore dhe primare e njeriut. Kripa është përdorur dhe konsumuar në gatim çdo ditë në të gjithë botën. Megjithatë, shumë njerëz nuk i dinë përfitimet e saj në fushën e bukurisë. Duke shtuar pak kripë në disa prej produkteve të kozmetikës, mund të bësh mrekulli për flokët dhe lëkurën.

Kripa për flokët

Për flokët me yndyrë

Flokët me yndyrë janë si rezultat i gjëndrave yndyrore tepër aktive në lëkurën e kokës, të cilat prodhojnë shumë vaj. Për fat të mirë, këtë problem mund ta zgjidhësh vetëm me pak kripë.

GjithÒ«ka që duhet të bësh është të shtosh 2 ose 3 lugë gjelle në shampon e zakonshme dhe laji flokët si gjithmonë. Rezultatet do t’i vësh re qysh në përdorimet e para. Flokët do të jenë të shëndetshëm dhe pa yndyrë.

Kundër zbokthit

Zbokthi në skalpin e kokës është një prej problemeve më të bezdisshme. Kur lëkura e kokës krijon copa të vogla për shkak të qelizave të vdekura. Kripa stimulon qarkullimin e gjakut në lëkurën e kokës, gjë që është shumë e rëndësishme për të pasur lëkurë të shëndetshme.

Ndaji flokët në seksione dhe me një sasi të vogël kripe, 1 ose 2 lugë gjelle, bëji masazh lëkurës së kokës për rreth 10 minuta (gishtat lagi me ujë më parë.) Pastaj laji flokët si zakonisht.

Për rritjen e flokëve

Jo shumë njerëz e dinë që kripa ndikon edhe në rritjen e flokëve. Nëse vuan nga rënia e flokëve, përdor kripën e detit si një suplement shtesë që të stimulon rritjen. Thjesht laji flokët si normalisht. Pastaj, masazhoje skalpin e lagur me kripë deti për 10 – 15 minuta dhe laji flokët përsëri. Bëje këtë trajtim dy herë në javë për 2 muaj dhe rezultatet do të të surprizojnë.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport