Connect with us

Lajme

Nese doni te shpetoni nga dhimbjet e menstuacioneve atehere duhet te beni keto 2 gjera te thjeshta

Published

on

Shumë gra përjetojnë perioda të dhimbshme, si rezultat i të cilave ata përdorin ilaçe kundër dhimbjeve para se të fillojë gjakderdhja.

Nëse merrni ilaçe kur simptomat janë tashmë në zhvillim, nuk do të jeni në gjendje të largoni dhimbjen. Nëse periodat tuaja janë të rregullta dhe e dini saktësisht se kur do të fillojë, mund të filloni ilaçet kundër dhimbjeve që një ditë më parë.

Hulumtimet kanë treguar se disa taktika, të tilla si orët shtesë të stërvitjes dhe gjumit, si dhe ngrënia e ushqimeve të shëndetshme, mund të ndihmojnë disa gra të heqin qafe dhimbjet e menstruacioneve.

Për të lehtësuar dhimbjet e menstruacioneve, Dr. Rob Hicks, një nga mjekët e përgjithshëm më të famshëm në Londër, rekomandon dy ilaçet e mëposhtme:

Lakra

Qetësoni ndjeshmërinë e gjoksit dhe dhimbjet e barkut duke vendosur gjethe të ngrira të lakrës nga frigoriferi brenda reçipetave ose në bark, përkatësisht. Ato kanë të njëjtin veprim si një paketë akulli. Megjithatë, nëse e gjeni më mirë nxehtësinë, përvëloni gjethet në ujë të vluar për disa sekonda dhe pasi të jenë të vakëta në të nxehta, përdorni ato.

Qepë

Hani gjysmë qepë në ditë 2-3 ditë para menstruacioneve. Hormonet tuaja luhaten shumë këto ditë dhe kromi në qepë besohet të ketë një efekt balancues. Qepa e papërpunuar është më e mira sepse gatimi redukton nivelet e kromit. Sa më e “fortë” dhe me erë më të fortë qepa, aq më i madh është përfitimi i saj.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport