Connect with us

Jete

Nese doni te shpetoni nga fryrja e barkut nuk duhet ti hani asnjehere keto 8 ushqime

Published

on

Kur barku jone eshte shume i fryre ne ndihemi shume ne siklet. Kjo gjendje mund te ndodhe here pas here dhe mund tju pengoje qe te kryeni aktivitetet e perditshme. Rrobat qe vishni do t’i ndjeni me te ngushta dhe te ecurit do te kthehet ne nje sfide te vertete.

Me poshte do te lexoni disa metoda te thjeshta te cilat largojne fryrjen e barkut.

Ushqimet

Nje nga menyrat me natyrale dhe me te mira per te larguar kete problem eshte kujdesi qe duhet te tregojme ndaj ushqimeve. Disa ushqime mund te parandalojne fryrjen pasi e ndihmojne trupin qe te kryeje ne menyre te rregullt proceset e tij.

Kastraveci

Kastraveci ka veti qe te mbledhi toksinat e trupit dhe t’i nxjerri jashte ato pershkak se ka sasi te madhe uji. Avokadot,stikat, bananet apo kivi ndihmojne ne shfryrjen e trupi dhe kriprave te teprta. Gjithashtu ato jane te pasura me kalium.

Ananas

Ananasi ndihmon ne tretjen e mire dhe ne parandalimin e inflamcionit. Ai e lehteson kete proces per shkak te vitaminave dhe mineraaleve qe permban.

Gatimi i perimeve

Perimet shkaktojne fryrje te zones se barkur dhe gazra nese konumohen te pagatuara. Ne menyre qe te evitoni fryrjen perpiquni qe t’i gatuani para se t’i konsumoni.

Konsumoni shume ereza

Rekomandohet qe ne dieten tuaj te perditshme te fusni edhe erezat per arsye se keto te fundit ndihmojne ne tretjen e mire. Disa nga erezat qe duhet te perdorni jane: rozmarina, kopra, xhinxheri, kanella, rigoni dhe borziloku. Keto ereza do t’i japin me shume shije ushqimeve dhe do te ndihmojne per te perfituar nje bark te sheshte.

Shmangi ushqimet problematike.

Disa ushqime te caktuara te cilat njihen per efektet anesore qe i shkaktojne organizmit mund te shkaktojne edhe fryrjen e barkut. Disa nga frutat dhe perimet qe shkaktojne veshtiresi ne tretje jane pjeshkat, brokoli, dardhat, lulelakera dhe bishtajoret.Per keq ne sistemen tretes ndikojne dhe ushqimet e konservuara apo te skuqura.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport