Connect with us

Jete

Nese doni te shpetoni nga kapslleku dhe barku i fryre duhet te beni keto 6 gjera

Published

on

Simptomat e nje tretjeje problematike por edhe te ushqyerjes se keqe jane: dhimbjet e barkut, gazrat dhe fryrja e stomakut. Disa ushqime te caktuara shkaktojne nje ndjesi parehatie dhe fryrje artificiale.

Fale konsumit te ushqimeve dhe pijeve te caktuara te shendetshme per tretje, fryrja e stomakut mund te eleminohet.

Ne kete artikull do te lexoni se cilat jane ushqimet qe ndihmojne ne mbajtjen e nje stomaku te sheshte dhe qe nuk do ju fryjne.

Kivi

Kivi eshte i pasur me shume fibra. Ju do te mund te eleminoni fryrjet e stomakut dhe konstipacionin nese hani dy kivi ne dite per kater jave me rradhe.

Çaji i Nenexhikut

Prej shekujsh ky caj eshte perdorur per te zgjidhur problemet e stomakut dhe per te permiresuar tretjen. Per te shfryre stomakun dhe per te pergjysmuar simptomat e problemeve me tretjen mjafton te pini caj nenexhiku per kater jave.

Bananja

Bananja permban shume fibra te cilat permiresojne tretjen dhe ushqejne bakteret e mira ne stomak.Do te keni nje bark me te sheshte nese hani dy banane ne dite per dy muaj.

Kefiri

Ju do te zgjidhni problemet e tretjes dhe do te eleminoni fryrjen dhe gazrat me te pakten 70% nese pini kefiri.

Xhenxhefili

Prej vitesh xhenxhefili eshte perdorur per te permiresuar tretjen dhe per te qetesuar stomakun. Ai lejon trupin te nxjerre gazrat me me lehtesi dhe qeteson muskujt.

Pjepri

Pjepri ndihmon ne eleminimin e ujrave te tepert nga organizmi pasi ka aftesi cliruese. Pervecse sherben si nje zevendesues natyral i elektroliteve ai shfryn edhe stomakun.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport