Connect with us

Jete

Pastroni zorren dhe eleminoni barkun e fryre/ 6 receta natyrale qe mund ti pergatisni vete

Published

on

Gjeja me e mire qe mund t’i beni trupit eshte detoksifikimi. Detoksifikimi me uje ndihmon te rrisni nivelet e energjise, te humbni peshe dhe te hiqni qafe toksinat. Pervec limonit dhe xhenxhefilit ka disa perberes te tjere efektiv per keto pije.

Ne kete artikull do te lexoni disa receta si te pastroni trupin, vetem me uje dhe disa perberes te tjere te lehtegjendshem.

Receta e pare: Uje me kripe jo te jodizuar.

Kjo pije trajton kapsllekun kronik dhe pastron zorret. Kur tretet ne gj ak natriumi ju ndihmon per te ruajtur funksionimin e duhur te nervave, muskujve dhe niveleve te presionit te gja kut.
Merrni 4 gota uje te ngrohte dhe i perzieni me 2 luge caji kripe deti jo te jodizuar. Shtojini dhe pak limon nese e doni me shije me te mire. Keshillohet te konsumohet me stomak boshe, sa me shpejte te jete e mundur.

Receta e dyte: Uje me hudher

Rekomandohet pasi mund te luftoje semundje, te permiresoje nivelin e kolesterolit, te detoksifikoje trupin nga toksinat e renda dhe te ule presionin e gja kut.

Prisni holle dy copa hurdher, i lini 10 minuta dhe me pas i perziejini me 500 ml uje.

Pijen e perftuar lereni te pushoje per te pakten 2 ore, pastaj piheni.

Receta e trete: Uji me molle dhe kanelle

Kjo pije mund te rrisi metabolizmin dhe mund t’ju ndihmoje te humbni ne peshe.Perzierja e ketyre perberesve do te shtoje disa antioksidante te rendesishem ne dieten tuaj, perfshire vitaminat C dhe B.
Pervec luftimit te diabetit dhe uljen e kolesterolit , kanella ka dhe shume perfitime te tjera shendetesore.
Ne nje ene me uje shtojini dy feta molle dhe dy shkopinje kanelle. Futeni ne frigorifer per nje ore qe te bashkohen aromat dhe me pas mund ta konsumoni.

Receta e katert: Uje me kube kastraveci te ngrira

Kjo pije ka vetem 34 kalori ne 1 kastravec te madh dhe eshte nje antioksidant natyral. Fusni ne ngrirje kastrevecin e prere ne feta ose kube. Sa here qe jeni te etur ose te uritur i shtojini kubat e kastravecit tek uji. Nese deshironi mund te shtoni pak limon ose nenexhik.

Receta e peste : Piper i zi

Piperi i zi ka ka veti antioksiduese qe mund te ndihmojne ne parandalimin e inflamacionit, semundjeve te zemres dhe plakjes se parakohshme. Nese doni te humbni pak peshe dhe te detoksifikoni trupin eshte nje perberes perfekt. Mund te ule nivelin e kolesterolit dhe te permiresoje nivelet e sheqerit.

Merrni , 1 luge gjelle xhenxhefil te grire, 1 luge gjelle mjalte, 1 limon , 2 gota uje dhe gjysme luge gjelle piper te zi pluhur. Si fillim perziejeni piperin me xhenxhefilin e grire dhe me pas shtoni mjaltin. Ujin ziejeni, hidheni ne gota dhe shtoni nje luge gjelle te perzierjes ne nje gote me uje. Shtoni lengun e nje gjysme limoni dhe mos prisni derisa te ftohet!

Receta e gjashte: Uji me rozmarine

Kjo pije mund te ndihmoje ne sistemin imunitar, permiresimin e tretjes dhe kujteses.

Merrni nje kercell me rozmarine te fresket dhe nje limon prijeni ne feta. Ne nje kavanoz me uje prej 0.9 liter vendosini fetat e limonit dhe rozmarinen. Lereni ne frigorifer per dy ore ose tere naten.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport