Connect with us

Lajme

Pastroni zorren dhe hiqeni barkun e fryre/ Keto jane 3 gjerat qe duhet te beni qe te beni trupin fiber

Published

on

Gurethemeli i te gjithe shendetit te organizmit eshte mbarevajtja e puneve ne sistemin tretes.

Per nje sistem te shendetshem imunitar, humorin, sheqerin ne gj ak dhe gjallerine, sistemi tretes perben shtysen dhe energjine.

Nje mision shume i rendesishem eshte tretja pasi shendeti i njeriut mund te perkeqesohet ose permiresohet vetem fale saj.

Permiresimi i tretjes nuk ka nevoje per kura te komplikuara apo truke magjike. Ne kete artikull do te mesoni tre hapa me te cilat ne shumicen e rasteve tretja mund te permiresohet ndjeshem.

Ndryshimi ne ushqyerje mund te rregulloje perkohesisht ekuilibrat e tretjes thone ekspertet. Por kjo gje jo gjithmone mund te zgjidhe problemet e fshehura te te gjithe sistemit qe e ngadalesojne ate.

Asnjehere mos hani ne kembe, te stresuar apo te zemeruar.

Ekspertet keshillojne qe mos te hani kur jeni te zemeruar, duke pare televizor, te stresuar apo ne kembe. Duke penguar procesin e tretjes, prania e stresit ve ne alarm sistemin nervor dhe te gjithe organizmit.

Sistemi para-simpatetik nervor aktivizohet, qetesohet dhe inkurajon tretjen kur jeni te qete gjate nje vakti.

Pas nje vakti shtrihuni ne anen e majte

Deshira per t’u shtrire ne shtrat ose divan vjen krejt natyrshem pas nje vakti te rende.

Nese vertete doni qe te shtriheni bejeni ate ne anen e majte thone ekpspertet.

Kjo gje do te mundesoje zbrazjen e stomakut dhe levizjen e ushqimit.

Graviteti do te detyroje ushqimin te largohet i patretur dhe parakohe nga stomaku ne zorren e holle nese shtriheni ne anen e djathte.

Edhe femijet qe shtrihen ne anen e majte pasi jane ushqyer kane me pak probleme me tretjen, konfirmojne studimet.

Ecja

Per te permiresuar tretjen dhe per te ulur sheqernat ne gj ak ekspertet paralajmerojne se mjaftojne 15 minuta ecje pas nje vakti. Bejeni kete rreth ores 16:30 te pasdites dhe ne oren 10:30 te mengjesit nese synoni te ecni gjate. Ekspertet kane vene re se ecja ne keto orare ndihmon ne uljen e sheqernave ne gj ak ne menyre te ndjeshme.

Me efikase per renie ne peshe sipas studieve eshte ecja e shkurter menjehere pas vaktit se ecja nje ore pas vaktit.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport