Connect with us

Jete

Pastroni zorren nga toksinat dhe shfryni barkun/ Ja si te pergatisni perzjerjen BIO qe doju beje barkun pete

Published

on

A vuani rregullisht nga konstipacioni ose lëvizjet e parregullta të zorrëve? Epo, studimi sugjeron që 15% e amerikanëve janë viktima të kapsllëkut kronik. Sëmundje të tilla tretëse çojnë në ndërtimin e mbeturinave në muret e zorrës së trashë.

Zorra e trashë kryen shumë funksione thelbësore; nuk ndihmon vetëm në eleminimin e jashtëqitjes, por gjithashtu nxjerr kripë dhe ujë nga mbeturinat para se ta ekskretoni, ruan pH dhe lufton kundër baktereve të dëmshme. Mosfunksionimi i zorrës së trashë mund të shkaktojë implikime serioze shëndetësore, siç janë alergjitë e lëkurës, gurët e tëmthit, sëmundjet e zemrës, etj. Shumë prej tyre kanë zbuluar që kryerja e një pastrimi të zorrës së trashë është një parandalues i lehtë për të shmangur problemet e zorrës së trashë në të ardhmen.

Ilaçet e lehta dhe të shpejta në shtëpi që mund të përdorni

Perimet jeshile

Zarzavatet pa gjethe; spinaqi, kale, lakrat e Brukselit, asparagu, zarzavatet e kollares, lekset, bizelet janë të gjitha të pasura me Klorofil i cili ndihmon në pastrimin e traktit të zorrëve dhe si rezultat qetëson zorrën e trashë. Ato gjithashtu ndihmojnë në detoksifikimin e mëlçisë dhe mbrojtjen e trupit nga toksinat në mjedis. Mund t’i ziejmë perimet, t’i shtojmë në supa ose ti skuqim me pak salcë me pak gjalpë ose vaj ulliri

Xhenxhefil

Xhenxhefili ka veti antiseptike dhe është e dobishme pasi stimulon tretjen. Mund të shtohet në çdo lëng ose mund të hahet direkt. Shtoni një lugë çaji lëng xhenxhefili dhe mjalti, përzieni në një filxhan me ujë të ngrohtë. Kjo përzierje mund të konsumohet dy herë në ditë. Ju gjithashtu mund të bëni një smoothie:

-1 lugë xhenxhefil (zhvishem)

  -1 mollë (e prerë)

-Një filxhan spinaq

-1 karotë (e prerë)

Përziejini të gjithë këta përbërës me 1 gotë ujë dhe smoothie juaj është gati. Pini atë një herë në ditë për të siguruar funksionimin e duhur të traktit të zorrëve.

Lëngjet e bëra duke përdorur mollë dhe limon

Mollët dhe limonët janë të pasur me lëndë ushqyese që përmirësojnë veprimin e tretjes siç janë vitaminat C & A, antioksidantë dhe fibra. Ju mund të bëni lëngje të shijshme nga këto fruta:

Merrni ½ filxhan lëng molle, shtoni 2 lugë lëng limoni dhe një lugë çaji lëng xhenxhefili.

Përziejeni në ½ filxhan ujë të ngrohtë. Ju mund ta pini këtë përzierje një herë në ditë për të ndihmuar në detoksifikimin e zorrës së trashë dhe për të inkurajuar tretjen e duhur.

Uthull musht molle

Uthulla e mollës ndihmon në largimin e mbeturinave nga trupi ynë duke ruajtur bakteret e dobishme. Mund të merret së bashku me mjaltin për të pastruar zorrën e trashë dhe për të rikthyer sistemin e tretjes.

Përzieni uthull molle të papërpunuar dhe mjaltë në sasi të barabarta (2 lugë)

Përziejeni në një gotë ujë dhe pijeni një herë në ditë. Ai jo vetëm që do të largojë toksinat, por ka edhe shumë përfitime të tjera siç është parandalimi i diabetit dhe ulja e kolesterolit të keq.

Ushqimet e pasura me fibra

Fibra është e shkëlqyeshme për mbajtjen e shëndetshme të zorrëve dhe pastrimin e zorrës së trashë duke eleminuar mbeturinat jashtë trupit tonë. Ju mund të përfshini kokrra të tilla si fasule, thjerrëza, quinoa, bollgur ose perime si bizele, artichoke, filizat e Brukselit që janë të pasura me fibra. Mjedrat, mango, fiku dhe arrori gjithashtu ndihmojnë në ushqimin e zorrës së trashë.

Kripë deti dhe ujë

Uji luan një rol të rëndësishëm në detoksifikimin e trupit tonë. Kur zorra e hollë është e dehidratuar, është më e lehtë që toksinat të rrinë brenda dhe të formojnë një grumbullim. Ju duhet të konsumoni të paktën 2-2.5 litra ujë çdo ditë për të siguruar funksionimin optimal të zorrës së trashë.

Shtoni një lugë çaji kripë deti në gjysmë litër ujë dhe pijeni para mëngjesit (para se të hani ndonjë gjë tjetër). Pirja e përzierjes inkurajon lëvizjen e zorrëve dhe përmirëson shëndetin e tretjes.

 Farërat Chia dhe liri

Të dy këta fara janë ushqime të pasura me shumë fibra. Ato gjithashtu përmbajnë acide yndyrore Omega 3 që zvogëlojnë inflamacionin në zorrën e trashë dhe largojnë toksinat e ndërtuara. Mund të shtoni një lugë çaji farash në ujë dhe të pini përzierjen, të bëni një puding ose t’i spërkatni mbi sallata.

Hidh një lugë gjelle fara chia në një gotë ujë për 5 deri në 10 minuta në mënyrë që fibra të mund të kryejë funksionin e tij optimal duke thithur ujin.

Konsumoni këtë përzierje 4 herë në ditë për rreth 4 javë për të pastruar traktin e zorrëve.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport