Connect with us

Jete

Perfundova ne spital nga dieta e famshme/ Jonida Maliqi tregon dieten qe i dha 100 probleme

Published

on

Jonida Maliqi eshte nje nder kengetaret me te kuruara shqiptare. Ajo shquhet edhe per linjat trupore pervecse eshte nje fashioniste e vertete. Ajo ka treguar se ka arritur te kete keto linja jo vetem fale metabolizmit por edhe dietave.

Jonida ka treguar se qe pas lindjes se djalit edhe pse e dinte se dietat kishin efekte anesore, vazhdonte te besonte tek ato.

“Kam besuar nder vite tek dietat sidomos pas lindjes se tim biri. Prej 8 vitesh hera heres kur e kaloja masen e te ushqyerit, une aplikoja fazen e atakut te dietes “Dukan” qe ka baze proteinike. Me kishin thene qe ka efekte anesore, por duhet ta provosh ne lekure e te ndergjegjesoshesh fort”.

Kengetarja tregoi se nje dite eshte ngritur me nje dhimbje ne kemben e majte por qe fatmiresisht arriti te kapte ne kohe problemin.

Jonida ka tejkaluar masen e proteinave dhe tani i duhet te tregohet e kujdesshme me ushqimet.

Kengetarja u shpreh: “Dje ne mengjes ngrihem me nje dhimbje relativisht te lehte ne kemben e majte dhe u perkeqesua gjate dites. E ndjeja kemben e renduar nuk peshoja dot ne te. Sot mu desh te shkoja ne spital, bera nje grafi, fatmiresisht s’kishte gje problematike, por doktori e kuptoi qe kisha abuzuar me dietat proteinike. Pata kriza uricemie te forta, tani duhet te kujdesem shume mbi nje diete te shendetshme, nuk duhet te konsumoj per shume kohe djathin e bardhe, domatet, sardelet meqe kam abuzuar me proteinat”.

“Ajo qe me trembi gjate kohes qe po prisja ekzaminimin, fillova duke bere nje research mbi kete problematike dhe pasojat mund te kaloje ne artrit deri ne kalcifikim, vetem per te qene ne forme, te dukesh bukur para te tjereve, para komplekseve qe me jane indokrinuar qe ne moshe te vogel kur kam qene paska mbipeshe”, perfundon Jonida.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport