Connect with us

Lajme

Po Demtoni Rrobat Cdo Dite/ 9 Gabime me Lavatriçen që Nuk Duhet Ti Beni Me Mikesha

Published

on

Duhet te shmangni disa gabime gjate larjes se rrobave ne lavatrice ne menyre qe te ruani formen dhe cilesine e tyre. Ja cilat jane disa nga gjerat qe nuk duhet t’i beni me sepse po i shkaterroni rrobat tuaja:

1. Detergjenti i tepert

Detergjenti i tepert mund te mbetet ne jakat e xhaketave apo bluzave dhe ne kete menyre ato nuk lahen mire. Ju detyroheni t’i lani serish dhe keshtu ato mund te demtohen.

2. Zinxhiret dhe kopsat

Zinxhiret mund te demtohen vete se pari ose mund te demtojne edhe rrobat e tjera nese ju nuk i mbyllni para se t’i lani. Kur jane te zberthyera edhe per kopsat vlen e njejta gje.

3. Zbardhuesi i tepert

Pelhuat zbardhuesi i tepert i ben me pak te qendrueshme ndaj perdorni sa me pak prej tij. Mund te perdorni pak sode buke ose disa pika limon ne vend te tij.

4. Larja e kostumit te banjos

Jane rreptesisht te ndaluara te lahen ne lavatrice kostumi i banjos apo edhe rroba te tjera me material elastike. Keto rroba duhet te lahen me dore dhe me uje te vaket.

5. Ndaloni lavatriçen per pak pushim

Gjate larjes disa amvisa e ndalojne here pas here lavatricen per nje pushim te shkurter. Ato mendojne se ciklet e njepasnjeshm e demtojne ate por eshte mire te lani rrobat njeheresh pa ndalesa. Ne kete menyre edhe konsumimi i energjise do te reduktohet.

6. Nje cikel per jasteket dhe batanijet

Duhet t’i lani dy here jasteket me pupla dhe batanijet ne makinen larese. Vetem larja e dyte mund t’i pastroje thellesisht pasi puplat mbledhin shume shkume.

7. Perdorimi i zbutesve tek peshqiret

Pelhura absorbuese zvogelohet nese ju perdorni zbutesit per larjen e peshirave. Keshillohet te mos e perdorni me dhe alternativa me ideale eshte uthulla.

8. Mbingarkese rrobash

Ju jeni te detyruar te perserisni edhe nje here procesin e larjes nese e keni mbingarkuar shume makinen larese dhe ka ndodhur qe ato nuk jane lare mire.

9. Larja e xhaketave me pende

Vendosni 3 topa tenisi ne kazanin e lavatices nese do lani xhaketa me pende sepse ata nuk lejojne ngjeshjen e pendeve dhe mbetjen e shkumes ne te.

10. Mbyllni deren e lavatriçes kur ajo nuk eshte ne pune

Gjate kohes qe ajo nuk eshte ne pune nuk duhet kurresesi te mbyllni deren e lavatrices. Ne kete menyre ju nuk lejoni shfaqjen e mykut dhe pluhurave te pakendshme dhe kujdeseni per pastrimin e lavatrices tuaj.

Ktheni ne nje cikel 90 grade duke shtuar ne te uthull ose leng limoni nese doni te zgjasni jetegjatesine e makines.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport