Connect with us

Jete

Po Demtoni Rrobat Cdo Dite/ 9 Gabime me Lavatriçen që Nuk Duhet Ti Beni Me Mikesha

Published

on

Kur behet fjale per lavatricen dhe larjen e rrobave ka disa veprime qe ju i beni gabim. Ne kete artikull do te lexoni disa prej tyre:

1- Temperatura e larte e ujit

Nese i lani rrobat ne temperature me te uleta, ato do e mbajne me mire ngjyren dhe formen. Nese keni detergjentet e duhur dhe nje lavatrice te mire, uji i ftohte mund te largoje papastertite ashtu si dhe uji i nxehte.

2-Mbingarkesa e lavatrices me shume rroba

Ju mund te prishni lavatricen tuaj nese i vendosni me shume rroba sesa ajo mban.

3- Shume detergjent ose zbutes

Nese perdorni shume zbutes rrobat nuk do te shperlahen mire dhe nese e teproni me detergjentin mund te bllokoni enen e ketij te fundit. Mos harroni qe te perdorni nje filxhan mates dhe te lexoni me kujdes dozimet e treguara ne paketim.

4-Perdorimi i zbutesit per te gjitha llojet e rrobave

Nuk mund te perdorni zbutes te rrobave per cdo material. Nese nuk doni qe te prishni rrobat tuaja mos e teproni!

5-Larja e te brendshmeve

Nese nuk doni qe te marrin ngjyren e rrobave te tjera apo tu prishet forma atehere eshte me mire t’i lani ato me dore.

6-Perdorni zbardhues

Nje agjent mjaft agresiv qe dobeson fibrat eshte zbardhuesi i rrobave. Ju nuk mund te lani me zbardhues rrobat me material elastik, me ngjyre dhe ato sintetiket.

7-Larja e xinseve shume shpesh

Ne menyre qe te ruani ngjyren e xhinseve per shume kohe duhe t’i lani ato sa me rralle.

8-Tharja e gabuar

Ne demtimin e rrobave pervec larjes se pasakte ndikon edhe tharja jo e sakte. Rrobat tuaja do te konsumohen dhe do te humbasin ngjyren shume me shpejt nese perdorni tharjen automatike shume shpesh.

9-Kujdesi i keq i makines se larjes

Rrobat mund te prishen edhe nga mbetjet e detergjenteve, papastertite dhe cdo gje tjeter qe mund te jete grumbulluar ne makinen larese. Keshillohet qe pas cdo larjeje te hiqni detergjentin ose papastertite e mbetura.
Per te pasur nje lavatrice ne gjendje sa me te mire, dezinfektoni me detergjent dhe uthull lavatricen te pakten nje here ne muaj.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport