Connect with us

Bota

Po e plakni lekuren e fytyres dhe nuk e dini/ Keto jane 6 gjerat e perditeshme qe po ju rrudhin

Published

on

Lekura mund te rrudhoset nga lloji i sapunit dhe zakonet e perditshme. Ne mund ta shmangim plakjen para kohe te lekures nese dime si te zgjedhim laresin e fytyres, si te ndryshojme rutinen e perditshme dhe nese dime cfare ushqimesh te hame.

Ne kete artikull do te lexoni 6 faktore te cilet sjellin rrudhosje te lekures:

1- Mungesa e gjumit con ne dehidratim te lekures.

Barrierat e lekures do te ulen, nese flini me pak se 5 ore. Ju do te keni nje fytyre te riperterire nese relaksoheni dhe flini sa duhet.

2- Mungesa e antioksidanteve lidhet me formimin e me shume rrudhave.

Perfshini vajin e ullirit ne diete dhe konsumoni sa me shume karrota, kunguj, perime me gjethe dhe domate.

3- Mishi i kuq shkakton rrudha.

Konsumoni me pak mish te skuqur apo te pjekur.

4- Sapuni dhe dushi i nxehte ta bejne lekuren e thate.

Lajeni fytyren me uje te vaket dhe zevendesojini sapunet me perberes natyrale.

5-Ne procesin e plakjes se lekures ndikojne edhe dietat mono.

Te perjashtoni te gjitha produktet pervec njerit eshte celesi per keto dieta. Kjo gje do te ule aftesin e lekures per t’u vetesheruar pasi dieta mono con ne c’ekuiliber te yndyrave, karbohidrateve dhe proteinave. Burrat per te qendruar me te rinj duhet te hane mjaftueshem proteina, ndersa grate karbohidrate.

6-Qelizat e lekures ndalojne se rinovuari nga mungesa e proteinave.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport