Connect with us

Jete

Po i hiqni vetullat gabim/ Keto jane 8 te fshehta qe asnje estetiste nuk jua thote dhe ju nuk i vini re

Published

on

Nese nuk ju pelqen forma e vetulles tuaj atehere ju duhet te keni bere dicka gabim.

Sot do ju tregojme 8 gabimet me te zakonshme gjate heqjes se vetullave.

Shume shpesh i hiqni vetullat

Ekspertet mendojne se heqja e vetulles cdo dite eshte nje gabim sepse ato duhet te hiqen nje here ne cdo tri jave. Kjo gje do i lejoj qimeve kohen e mjaftueshme per tu rritur dhe ne kete menyre do te keni vetulla te njetrajtshme. Vetullat e trasha dhe te plota jane me ne mode dhe duken me bukur ne fytyren tuaj.

Perdorni pincete te vjeter

Nese gjate heqjes se vetullave me pincete qimet ju rreshqasin eshte koha per te blere nje te re
Kujdes! Pastrojeni rregullisht me alkool qe te shmangni grumbullimin e bakterieve ne te.

Krijoni hapesire te madhe ne mes te vetullave

Duke krijuar nje hapesire shume te madhe midis vetullave, hunda juaj do te duket me e madhe dhe syte shume larg vetullave.

Fillimi i vetullave duhet te jete ne perputhje me hunden dhe jo jashte saj ndersa skajet e jashtme te vetullave, imagjinoni nje vije diagonale qe shkon nga skajet e hundes deri ne skajin e jashtem te syrit.

Krijoni hark shume te larte te vetullave

Zgjidhja ideale do te ishte qe te gjeni formen tuaj natyrore dhe keshtu do te arrini te krijoni piken me te larte ku mund t’ju perfundojne vetullat.

Kjo pike eshte dy te tretat e distances nga pjesa e brendshme e vetullave.

Nese nuk jeni te sigurta qe do i hiqni ne menyren korrekte atehere perdorni hijezim te vetullave (laps per vetulla) per te krijuar formen, dhe pastaj hiqni vetullat ne ate drejtim qe e keni vizatuar formen e tyre.

Harroni pjesen e siperme te vetullave

Heqja e qimeve poshte vetulles mund te duket shume mire nese eshte me e ngritur, por mos e harroni edhe pjesen e siperme te tyre. Nese deshironi vetulla te trasha ato gjthmone duhet te jene te formuara mire dhe te rregullta.

Gjithmone duhet te hiqni edhe qimet larte vetullave dhe jo vetem poshte.
E teproni me lapsin e vetullave

Duhet te beni vetem disa levizje te lehte nese perdorni lapsin ne vetull. Nese e shtypni fort vetullat tuaja nuk do te ngjane aspak bukur , do duken te ashpra dhe jo te natyrshme.

Per te arritur nje pamje sa me natyrale zgjidhni lapsin me hijezim me te lehte se vetullat tuaja. Mos i vizatoni, terhiqni ngadale thjesht nje vije te lehte!

Nese kur ju vendosni laps duket shume i theksuar atehere zgjidhja tjeter alternative eshte perdorimi i hijezimit te vetullave. Kjo e fundit duhet te jete dy here me e çelte se ngjyra e flokeve tuaj.

Depiloni vetullat ndersa perdorni krem retionoid

Perdorimi i kremit retionoid pershpejton ndarjen e qelizave, stimulon prodhimin e kolagjenit dhe mbyll poret.

Por kujdes! Ky krem e ben lekuren tuaj me te holle dhe me te ndjeshme gje e cila mund te jete nje kaos nese deplioni pasi mund t’ju heq lekuren gjate depilimit me dyll. Nese doni te aplikoni depilimin e radhes atehere do ju duhet te pakten per gjashte jave mos te perdorni kete krem.

Asnjehere nuk i keni rregulluar vetullat ne qendrat estetike

Drejtohuni tek personat e profesionalizuar nese nuk mund t’i hiqni dot vetullat vet.

Kjo gje do t’ju ndihmoje qe te ruani formen e natyrshme dhe ju vetem do t’i mirembani ato pastaj. Vetullat jane pika referuese e fytyres dhe nese nuk jane ne forme te mire kjo do te perkeqesoje pamjen tuaj.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport