Connect with us

Jete

Po lodheni shume me larjen e tualetit/ Keto jane 6 sekrete si ta beni xixe banjen per 10 minuta

Published

on

Këtu janë disa këshilla për ta bërë banjën tuaj me të vërtetë të pastër. Së pari, përgatitjet. Hiqe gjithë atë që nuk i përket banjos, siç janë rrobat dhe gotat. Lëvizni gjithashtu çdo tavolinë ose dollap. Është mirë si rregull, filloni duke derdhur pak zbardhues ose dezinfektues tjetër në tasin e tualetit, vendosja e furçës në të, kështu që edhe ajo do të dezinfektohet.

Nëse nuk doni të përdorni zbardhues, mund të krijoni një dezinfektues “ekologjik” duke përzier një lugë pluhur pjekjeje në një filxhan uthull të bardhë të holluar me ujë. Një rregull i mirë është që gjithmonë të ajrosni banjën gjatë pastrimit dhe gjithmonë hiqni papastërtitë nga lart poshtë … kështu që filloni me coweebs. Dyshemeja të pastrohet e fundit.

“Pastrim” shëndetësor: Në zona veçanërisht të pisëta, të tilla si vaska, lavamanë ose rreth rubinetave, është më mirë të aplikoni një pluhur “pastrimi”. Lëreni të qëndrojë për 10-15 minuta. Në këtë rast, është e rëndësishme të lexoni me kujdes etiketën në mënyrë që të mos dëmtohen sipërfaqet duke përdorur produkte të papërshtatshme.

Lu ftoni kundër mykut: Njollat ​​e mykut mund të hiqen me një përzierje të zbardhuesit dhe ujit. E njëjta gjë për muret dhe pllakat e dyshemese. Pasi ta lini përzierjen të veprojë për disa minuta, fshijeni atë me një leckë të pastër, të zhytur më parë në ujë të nxehtë dhe në fund të thatë me një leckë. Këshillohet të përdorni doreza gome, pasi dezinfektuesit janë shumë agresivë.

Dush vaskës dhe spa-së: Shkalla e gëlqeres, mbetjet e sapunit dhe pluhuri shpesh grumbullohen në dush dhe vaskë. Këshillohet që së pari të spërkatni detergjentin specifik dhe ta lini të pushojë për disa minuta. Nëse do të formohet njolla e ndryshkut të gjelbër “të fortë”, në këtë rast produkti i shkrirjes do të hiqet lehtë. Është më mirë të mos përdorni pastrues gërryes ose sfungjer të bërë me lesh çeliku sepse mund të dëmtojnë porcelanin.

Një mënyrë për të zbutur “telefonin” tuaj të dushit është ta lini në një përzierje brenda natës me uthull dhe ujë dhe më pas pastrojeni me një furçë dhëmbësh. Pas pjesës “descaling”, lajeni gjithçka me ujë të nxehtë dhe thajeni me një leckë të thatë. Për t’i bërë rubinetët të shkëlqejnë, fërkojeni me një indeve. Perdja e dushit është e prirur të marrë e myk, një zgjidhje është përzierja në një shishe spray me 2/3 e ujë dhe 1/3 të zbardhues dhe spërkatni me të.

Një mënyrë tjetër është ta shkëpusni atë dhe ta lani nën ujë të nxehtë duke përdorur sasi të vogla sapuni dhe zbardhuesi. Për të shmangur formimin e mykut është gjithmonë mirë të ajrosni banjën pasi të bëni dush të thani sipërfaqet. Gjithashtu mund të merrni parasysh idenë e instalimit të një ventilatori.

Lavamanë me shkëlqim: Është e rëndësishme që së pari të hiqni mbetjet e sapunit dhe pastës së dhëmbëve. Thjesht përdorni një sasi të vogël të detergjenti dhe gjithmonë shpëlajeni sfungjerin mirë ndërsa vazhdoni. Për të pastruar çezmat, të cilat në përgjithësi mbledhin shumë papastërti, është mirë të përdorni një furçë dhëmbësh të vjetër. E rëndësishme është mbani sfungjerët me të cilët pastroni lavamanin të ndara nga ato me të cilat pastroni tualetin. Për të pastruar dollapët ose sirtarët mjaftojnë pak ujë i nxehtë dhe sapun, nëse keni frikë nga mikrobet dhe bakteret atëherë shtoni pak zbardhues.

Pasqyrë e dëshirave të mia: Pasqyra pastrohet lehtësisht me një leckë të lagur në detergjent dhe ujë. Thjesht për të hequr shenjat përdorni pak uthull dhe ujë gjatë shpëlarjes dhe thajeni me gazetë.

Tualet i pastruar: Rregulli i artë është pastrimi nga jashtë në brendësi. Kjo është, nga sipërfaqja më e pastër në sipërfaqen më të ndyrë pa u kthyer më kurrë. Për pjesën e jashtme, ajo fillon nga poshtë lart, duke përfunduar me kapaku dhe sedilja e kupës. Gjithmonë këshillohet të përdorni rroba ose letër të disponueshme. Për pjesën e brendshme nuk është e rëndësishme të fërkoni shumë nëse përdorni një detergjent / dezinfektues të mirë, ka një të tillë në treg ato janë të ndryshme dhe lihen të veprojnë për gjysmë ore. Pastrimi i brendshëm shkon nga lart poshtë, nga më e pakta në zonën më të pisët.

Dhe së fundmi … dyshemeja! Filloni në pikën më të largët nga dera. Mblidhni të gjithë pluhurin me fshesë dhe kaloni një leckë zhytur së pari në një përzierje të ujit të nxehtë, sapun dhe zbardhues. Shpëlajeni dyshemenë me ujë të pastër, duke hequr të gjitha mbetjet e detergjentit. Pikat duhet të pastrohen me shumë kujdes kontakti midis pajisjeve sanitare dhe dyshemesë, shumë i ndotur. Përsëri, një furçë dhëmbësh e vjetër e lagur me zbardhues.

Mbajeni banjën të rregullt: Përdorimi i kontejnerëve të duhur: një shportë rrobash ose një kuti kartoni për produktet. Furçat e dhëmbëve duhet të ndryshohen rregullisht. Gjithmonë përdorni edhe furçën e tualetit kur sipërfaqja e tualetit të duket e pastër, ju do të parandaloni që mineralet nga uji të njollosin tasin. Një truk tjetër është që gjithmonë të hiqni njollat ​​e pastave të dhëmbëve nga lavamani. Me pak fjalë, një herë pasi të jetë kryer puna, duhet të mirëmbahet dhe pastrimi pasues do të jetë më i lehtë.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport