Connect with us

Jete

Po lodheni shume me pastrimin e kuzhines/ Keto jane 9 sekrete si te beni kuzhinen ”xixe” per 5 minuta

Published

on

Pastrimi i kuzhinës zakonisht kërkon shumë kohë. Të gjitha pajisjet dhe sipërfaqet kërkojnë më shumë vëmendje në procesin e pastrimit. Por, ka një mënyrë se si ta bëni atë më lehtë dhe më shpejt si proces, dhe këto këshilla do t’ju ndihmojnë.

1. Rregulli i ventilimit

Ka mënyra të ndryshme për të hequr pluhurin nga kapaku i ventilimit, dhe më e lehta është që ta pastroni atë me një fshesë korrenti. Pasi ta keni hequr pjesën më të madhe të pluhurit, duhet të fshini kapakun me një peshqir të lagur, në mënyrë që të shmangni çdo pluhur të mbetur mbi të.

2. Alkool për gotat e qelqit

Me siguri i keni vënë re njollat në gota edhe pasi t’i keni larë. Për të hequr njollat mund të përdorni alkool. Thjesht duhet ta përzieni me ujë dhe të lani përsëri gotat.

3. Peshqir prej letre në frigorifer

Pastrimi i frigoriferit nuk është kurrë argëtim, por nëse përdorni një letër kuzhine nuk do të keni nevojë ta pastroni atë shpesh. Me siguri keni vërejtur që njollat në frigorifer zakonisht vijnë nga frutat dhe perimet. Kështu që, nën frutat, perimet dhe shishet e ndryshme vendosni disa letër kuzhine të cilat vetëm do të duhet të zëvendësohen më vonë.

4. Vloni ujin në mirkovalë

Avulli në mikrovalë mund të bëjë mrekulli. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të vendosni një tas me ujë në mikrovalë dhe ta lini të vlojë. Dhe pastaj, thjesht mund të fshini me një leckë të lagur.

Miell për njolla të yndyrës

Është vërtet e vështirë të hiqni njollat me yndyrë, veçanërisht kur bëhet fjalë për një sipërfaqe delikate. Në këtë rast, përdorni pak miell. Aplikojeni atë në njollë dhe hiqeni atë pas një kohe. Kjo metodë është e shkëlqyeshme për sobën tuaj.

6. Majonezë për bimët

Nëse keni lule artificiale në shtëpinë tuaj, me majonezë ju mund t’u jepni atyre një jetë më të gjatë. Largoni pluhurin prej tyre, pastroni me ujë dhe më pas vendosni pak majonezë mbi to. Kjo do t’i bëni ato të shkëlqejnë.

7. Mundësi e dytë për çorapen e vetmuar

Ju me siguri keni një çorape në shtëpi që nuk e ka çorapë tjetër. Nëse është mjaft i trashë mund ta përdorni si një leckë.

8. Kafe për një aromë më të këndshme

Pasi të keni mbaruar pastrimin e kuzhinës ose keni gatuar diçka me aromë të fortë mund ta freskoni dhomën me aromë kafeje. Ndizni një qiri në një kavanoz të mbushur me fara kafeje dhe e gjithë dhoma do të marr erë perfekte.

9. Pastrim me avull për një dysheme me shkëlqim

Me kaq shumë ndodhi në kuzhinë (thjesht pranojeni, çdo herë që gatuani, diçka mbaron në dysheme), dyshemeja është një nga gjërat që ndoten me të vërtetë shpejt. Dhe ato njolla me të vërtetë kanë tendencë të “mbesin” … kështu që çfarë mund të bëni?

Pastroni me avull! Shtupa higjijenizuese me avull Rovus Nano jo vetëm që do të bëjë dyshemetë tuaj menjëherë me shkëlqim, por gjithashtu do të vrasë të gjitha ato baktere dhe viruse që mund të fillojnë të lulëzojnë në dyshemenë tuaj. Provojeni – do të bëhet shoku juaj më i mirë.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport