Connect with us

Jete

Po lodheni shume me punet e shtepise o gra/ Keto jane 10 sekrete qe ti mbaroni te gjitha punet per gjysem ore

Published

on

Është e vështirë të gjesh dikë që është vërtet indiferent ndaj rrëmujës. Na pëlqen kur shtëpia është e pastër, e rehatshme dhe e lehtë për t’u gjetur. Vetëm, si rregull, një idil i tillë ndodh vetëm pas një pastrimi të përgjithshëm. Duart bien, dhe ndonjëherë duket se ai është në një rreth të vërtetë vicioz çrregullimi. Por ne kemi sekrete të vogla, falë të cilave gjërat do të jenë gjithmonë në vend. Është mjaft reale.

Ne jemi në faqe Ne e vlerësojmë shumë komoditetin dhe pastërtinë dhe jemi gjithmonë në kërkim të zgjidhjeve që mund ta bëjnë jetën edhe më të rehatshme dhe më të lehtë. Jemi të sigurt se këto 13 këshilla nuk do t’ju lënë me pyetje se si të vendosni rregullin perfekt në shtëpinë tuaj.

1. Kthejini të gjitha gjërat në vendin e tyre

Identifikoni çdo artikull në një vend të caktuar në shtëpi. Kjo do t’ju kursejë nga telashet e kërkimit dhe humbjes së kohës së çmuar dhe do t’ju ndihmojë të mbani rendin me lehtësi. Në fund të fundit, varet kryesisht nga sa hapësira në apartament është e mbushur me të gjitha llojet e gjërave të shpërndara në qoshe të ndryshme.

2. Mbulojeni sipërfaqen e sipërme të dollapëve të kuzhinës me plastikë

Në kuzhinë, yndyrat grumbullohen vazhdimisht në të gjitha sipërfaqet. Dollapët, raftet dhe përparëse kuzhine janë veçanërisht të prekura. Nëse e mbuloni sipërfaqen e sipërme të rafteve dhe dollapëve me film ngjitës, atëherë gjatë pastrimit do të jetë e mjaftueshme t’i fshini ato nga sipër me një leckë të lagur – dhe nuk do të ketë akumulim yndyre dhe papastërti në sipërfaqen e mobiljeve. Vetëm ndryshoni filmin herë pas here.

3. Merrni me vete furnizimet tuaja të pastrimit

Një kuti e vogël plastike ose tas është një ndihmë e madhe gjatë pastrimit. Kjo do t’ju shpëtojë nga nevoja për të shkuar nga dhoma në dhomë për të lënë detergjentët atje. Vendosini ato në një sirtar dhe mbajini me vete.

4. Pastroni gjatë pushimeve të shkurtra

Shumë punët e shtëpisë mund të bëhen gjatë pushimeve të shkurtra që ndodhin midis gjërave të tjera që po bëni. Për shembull, nëse keni hyrë në kuzhinë për të zier një kazan, gjatë këtyre 3-5 minutave pritje është mjaft e mundur të keni kohë të lani disa pjata ose të pastroni dyshemenë në një dhomë.

5. Përdorni një agjent antistatik kundër pluhurit

Nëse spërkatni një agjent antistatik në ekranet dhe sipërfaqet e pasme të pajisjeve shtëpiake, televizorëve dhe kompjuterëve dhe më pas i fshini me një peshqir letre, atëherë pluhuri do të vendoset mbi to 2 herë më pak.

6. Pasi të keni aplikuar detergjentin në sipërfaqe, prisni 15 minuta

Ky rregull zbatohet kur pastroni sipërfaqe të tilla si pllaka, qeramikë dhe madje edhe plastikë. Mos vendosni një agjent pastrimi dhe filloni menjëherë pastrimin, për shembull, tualetin ose pllakat në banjë. Është më mirë të prisni 10-15 minuta dhe vetëm atëherë të filloni larjen: në këtë mënyrë do të shpenzoni shumë më pak kohë dhe përpjekje. Dhe në mes, ju mund të bëni përsëri gjëra të tjera të vogla.

7. Shpërndani të gjitha detyrat e mëdha sipas ditës së javës

Të gjitha punët kryesore të shtëpisë mund të ndahen sipas ditës së javës. Për shembull, të hënën – lani rrobat, të martën – pastroni banjat, të mërkurën – blini sende ushqimore, të enjten – lani dyshemetë, të premten – pluhuroni dhe pastroni me korrent. Kjo do të ndihmojë për të shmangur një emergjencë dhe për të çliruar të shtunën dhe të dielën për pushim.

8. Gjeni “pikën tuaj të konfuzionit”

Pika e Rrëmujës përcakton sasinë e gjërave që një person ose familje mund të mbajë në rregull. Ky kufi është i ndryshëm për të gjithë. Për shembull, ju mund të kontrolloni vetëm një numër të vogël gjërash, dhe nëse e tejkaloni pak këtë shumë, në shtëpi do të krijohet në mënyrë të pashmangshme një rrëmujë. Nëse keni një pikë të ulët rrëmujë, atëherë së pari zvogëloni numrin e gjërave në shtëpi dhe më pas përcaktoni një vend për çdo artikull.

9. Hiqni qafe të paktën 20-30 gjëra në muaj

10. Jepini secilit anëtar të familjes enën e tyre për gjërat.
Jepini secilit anëtar të familjes një enë të përshtatshme ku ai mund të vendosë ato gjëra që ai përdor rregullisht, si çelësat, telefonin, kartat, etj. Kjo do ta bëjë më të lehtë për të të mbajë rendin dhe të mos humbasë kohë duke kërkuar gjëra që kanë humbur Shtëpia.

11. Merreni me “zhdukjen” e gjërave veçmas sipas kategorive të tyre

Ekziston një stereotip i pakëndshëm që vajzat që ulen në shtëpi nuk bëjnë absolutisht asgjë. Mos harroni se kjo është, si rregull, një zgjedhje e vetëdijshme dhe e pavarur e çdo gruaje dhe askush nuk ka të drejtë të dënojë një mënyrë të tillë jetese. Mund të ketë një larmi të madhe opsionesh për shkak të të cilave ajo ulet në shtëpi. Por le të zbulojmë se çfarë bëjnë amvisat.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport