Connect with us

Jete

Po te perdorni dieten e duhur do bini nga pesha me shpejt/ Kjo eshte dieta qe ju heq 3 KG ne 1 jave, ruajeni

Published

on

Dieta e perkryer per te gjithe njerezit qe vuajne nga mbipesha eshte nje diete e permbushur me vitamin C me te cilen do te mund te humbasin kilograme te padeshiruar.

Menyja me e mire per te tretur ushqimin e ngrene eshte menuja e cila perfshine sasi te medha te vitamines C. Tretja permiresohet, ne kete menyre kilet humbin dhe ne te njejten kohe forcohet imuniteti.

Portokalli dhe vezet jane ushqimet kryesore ne kete diete , te cilat jane te rendesishme per te marre ne rregullin e duhur.

Kripa lidh ujin ne trup ndaj mos e kriposni shume ushqimin tuaj. Gjate kesaj diete duhet te shmangni mishin, perimet e gatuara me ereza te thata dhe alkoolin.

Masa e muskujve zvogelohet sepse gjate kesaj diete konsumohen me pak karbohidrate dhe kerkohet me shume aktivitet fizik, mund te jete palester, vrapim, çiklizem, not ose thjesht ecje.

Dita e pare

Mengjesi: portokall, dardhe, pjeshke, shalqi ose pjeper, nje filxhan kafeje ose çaj pa sheqer

Dreka: portokall, veze e zier dhe kos

Darka: dy domate ose dy decilitra pure te domates, dy veze te ziera, nje kastravec dhe dy thelpinj.

Dita e dyte

Mengjesi: Njesoj si dje

Dreka: portokall, veze, qumesht

Darka: 125gr mish viçi i pjekur ne skare me domate, kullese, filxhan çaj ose kafe.

Dita e Trete

Mengjesi: portokall, dy filxhane, nje filxhan kafe ose çaj pa sheqer

Dreka: portokall, veze e zier, qumesht

Darka: 125gr mish, portokall, nje filxhan me kafe ose çaj

Dita e katert

Mengjesi: portokall, nje filxhan kafe ose çaj pa sheqer

Dreka: 125gr djathe te lopes se fresket me yndyre te ulet qumeshti, domate, kullese

Darka: 125gr mish te grire me dy domate ose dy decilitra pure te domates, molle, keksa.

Dita e Peste

Mengjesi: Njesoj si dje

Dreka: 200gr mish ose peshk, domate

Darka: 500gr perime te gatuara (karrota, bizele, patate,), veze, domate.

Mund te humbni nga dy e gjysme deri ne pese kg nese i permbaheni pese dite rresht. Eshte e rendesishme te beni nje pushim pas kesaj periudhe dhe te hani normalisht, por ne menyre te moderuar. Mjafton t’i permbaheni kesaj menuje çdo here pas nderpresjes se dietes.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport