Connect with us

Jete

Renia ne peshe ka sekretin e saj/ Keto jane 5 gabimet qe nuk ju lene te dobesoheni edhe pse po mundoheni

Published

on

Ndjeni sikur keni provuar gjithçka për të humbur peshë dhe asgjë nuk po funksionon? Kontrolloni këto pengesa në humbjen e peshës dhe gjeni nëse njëri prej tyre po futet në rrugën tuaj.

1

Ju nuk jeni duke fjetur mjaftueshëm

Ne kemi dëshirë të konsumojmë ushqime të papërshtatshme, sidomos kur jemi të lodhur! Por, nivelet tona të gjumit janë të lidhura me nivelet e hormoneve, thotë Joey Shulman, autori i Thornhill Ont. “Njerëzit që janë të privuar nga gjumi kanë më shumë sekrecion të kortizolit, kështu që ata janë më të stresuar. Dhe kjo nxit ruajtjen e yndyrës gjithashtu”, thotë ajo. Mungesa e gjumit gjithashtu shkakton luhatje në hormonet e urisë leptin dhe ghrelin, të cilat tregojnë nëse jeni i ngopur apo i uritur.

2

Ju jeni duke ndjekur një dietë të gabuar

“Dietat që nuk targetojnë zakonet dhe sjelljet e të ngrënit të një individi dhe u japin atyre mjetet për të ndryshuar, janë një qasje e padrejtë dhe një dietë e padrejtë”, thotë Dr. David Macklin, një mjek familjar si dhe themelues dhe president i Ëeightcare, një kompani që rregullon programet e humbjes së peshës për klientët duke përdorur një qasje shumë disiplinore. Një truk i shumë dietave të famshme është se ato nuk fokusohen në ndryshimet afatgjata. “Njerëzit duan një rregullim të shpejtë dhe strategji të lehta për humbjen e peshës dhe shqetësohen për ndryshimin e zakoneve të tyre më vonë”, thotë dietisti Stefanie Senior në Toronto.

3

Ju jeni i/e mërzitur nga stërvitja e tepërt

Pa marrë parasysh se sa i mirë është plani juaj i stërvitjes, duke qëndruar me të njëjtën rutinë të përditshme është e vështirë dhe dekurajuese. Në librin e tij të parë, trajneri i Hollivudit Harley Pastnernak rekomandon një stërvitje të ndryshme për çdo ditë të javës, secila duke u fokusuar në një pjesë të trupit të ndryshme. Është e rëndësishme që të ndryshoni mjaftueshëm rutinën tuaj të stërvitjes në mënyrë që të mos mërziteni. “Të paktën një gjë duhet të jetë ndryshe çdo ditë”, sugjeron Pasternak.

4

Ju po hani shumë të njëjtën gjë

Në librin e tij të ri “Pse po shëndoshesh”, Gary Taubes, autori i një prej librave më të shitur në botë argumenton se ushqimet e pasura me karbohidrate janë shkaku kryesor i epidemisë së obezitetit. Ndërsa disa ekspertë mjekësorë thonë se ndërprerja e karbohidrateve mund të jetë jo e shëndetshme, thotë Taubes. Dieta e të gjithëve duhet të jetë në thelb e ulët në bukë dhe madje edhe në fruta për rezultate të kënaqshme.

5

Jeni duke ngrënë natën

“Një nga problemet me ngrënien gjatë natës është se njerëzit nuk hanë sa duhet gjatë ditës për të plotësuar nevojat e tyre jetike”, thotë Dr. Arya Sharma. Nëse jeni të lodhur dhe të uritur kur vjen darka ju keni më shumë gjasa për të ngrënë çdo gjë që është e përshtatshme dhe konsumoni shumicën e kalorive të ditës tuaj në një kohë kur metabolizmi po ngadalësohet për shkak të mungesës së ushqimit gjatë ditës.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport