Connect with us

Jete

Rrezoni 3 Kg dhjam ne 1 jave/ Kjo eshte dieta e shendetshme qe do jua beje trupin si ngjale, ruajeni

Published

on

Ne kete artikull do te lexoni nje regjim te caktuar ushqimor per te rene nga pesha..

Per te krijuar nje trup te tonifikuar dhe pa lekure te lesh uar keshillohet qe ky regjim te shoqerohet dhe me aktivitet sportiv. Aktiviteti sportiv gjate dietes do t’ju mundesoje te hu mbni kile me shpejte.

Kjo diete permban rreth 1500kcal/dite, karbohidrate 50% , yndyrna 30% , proteina 20 % , dhe kolesterol 150mg/dite..

Oraret ne te cilat duhet te konsumohen vaktet :

Mengjesi: 8:00-9:00

Paradreke: 11:00

Dreka: 13:00

Pasdite: 17:00

Darka: 20:00

E hene:

Mengjesi: 30 gr djathe te bardhe pa yndyre , 1 fete buke e zeze (30 gr) me 1 veze te zier pak

Paradreke: 1 portokall te sh trydhur

Dreka: 1 kupe oriz me kerpudha ose perime, ose 60 gr peshk ton ose nje g joks pule, 1 fete buke e zeze, sallate me barishte te ziera ose jeshile.

Pasdite: 1 dardhe dhe 1 grusht qershi

Darka: 1 fete buke e zeze (30 gr), sallate greke (domate, kastraveca, speca) 125 ml kos pa yndyre, 60 gr djathe pa yndyre (rikota).

E marte:

Mengjesi: 1 filxhan qumesht me 3 luge tershere.

Paradreke: 10 kokrra bajame

Dreka: sallate me domate dhe kastraveca, 1 racion bishtaja, 60 gr mish pa dhjam, 1 fete buke e zeze.

Pasdite: 1 banane e vogel

Darka: sallate me brokoli, 1 fete buke e zeze, 60 gr mish pule, 40 gr djathe.

E merkure

Mengjesi: 1 fixhan kos me ½ filxhan drithera me fibra

Paradreke: 1 kokerr molle

Dreka: 150 gr mish pule, sallate jeshile, 1 kupe oriz kaf me salce zarzavatesh.

Pasdite: 1 banane e vogel

Darka: Sallate me brokoli, 60 gr mish pule , 1 fete buke e zeze, 40 gr djathe.

E enjte

Mengjesi: 1 filxhan qumesht me 2 luge musli

Paradreke: 1 kokerr pjeshke

Dreka: 1 racion bishtajore (fasule) sallate me spinaq te fresket me vaj
ulliri dhe limon, 1 fete buke e zeze

Pasdite: 1 kajsi

Darka: Supe pule me perime, kos pa yndyre, 1 fete buke e zeze, sallate me perime te ziera.

E premte

Mengjesi: 1 kokerr veze e zier

Paradreke: 1 grusht qershi

Dreka: 2 patate te pjekura, 150 gr peshk, sallate me lulelaker dhe panxhar

Pasdite: 1 fete biskotate me gjize pa kripe dhe domate

Darka: 1 fete buke e zeze, 60 gr peshk ton, sallate jeshile, kos pa yndyre

E shtune

Mengjesi: 1 fete buke e zeze me domate dhe gjize

Paradreke: 1 kokerr dardhe

Dreka: sallate me spinaq te zier , 1 racion thjerreza, 1 fete buke e
zeze.

Pasdite: 1 grusht me fruta te thate jo te kripura, jo te pjekura.

Darka: 1 racion burani, 1 fete buke e zeze, 1 veze e zier, 125 ml kos pa yndyre.

E diel

Mengjesi: 1 filxhan qumesht me 2 luge musli

Paradreke: 1 frut

Dreka: sallate me rukola , 200 gr merluc

Pasdite: 1 kajsi

Darka: Supe peshku, sallate me brokoli dhe lulelaker

Kujdes: Nuk duhet te konsumoni me shume se 2 luge gjelle vaj ulliri gjate gjithe dietes. Nuk duhet te pini me shume se 2 kafe ne dite dhe perdorni sheqer dietik. Me sheqer dietik konsumoni dhe jo me shume se nje filxhan caji. Te zgjidhet konserve uji dhe jo konserve vaji ne diten qe eshte per t’u konsumuar peshk ton.Rikota ose gjiza pa kripe dhe djathi duhet te jete pa yndyre. Peshku i fresket duhet te konsumohet 2 here ne jave.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport