Connect with us

Lajme

Rrobat nuk po ju dalin te pastra sic doni/ Keto jane 3 gabimet qe bejne amvisat me lavatricen dhe nuk i vene re

Published

on

Pajisjet elektroshtepiake kane nje date skandece qe zakonisht njihet si data e garancise se perdorimit te tyre. Lavatricja eshte nje prej pajisjeve qe u ka kursyer lodhjen mijera femrave ne bote. Ajo ka ndryshuar konceptin e larjes se higjenes dhe rrobave. Ne kujdesemi shume pak per te dhe eshte faj jone nese ajo prishet me pare se afati i garancise qe eshte rreth 10-15 vjet..

Ne kete artikull do te njiheni me tre gabimet qe e demtojne me shpejt kete pajisje:

1.Hidhni detergjentin direkt ne kazan:

Hedhja e detergjentit ne kazanin e lavaticeve te vjetra rreth 20-30 me pare ishte nje procedure e zakonshme. Por tani duhet qe detergjentin t’a hidhni ne vendin e tij perkates. Ju po e shperdoroni kot ate nese vazhdoni t’a hidhni direkt mbi rroba sepse gjate shperlarjes se pare ai do te dal jashte.

2. Perdorni programe larjeje me kohe te shkurter:

Nese mendoni se procesi i shkurter i larjes kursen kohe dhe energji atehere e keni gabim. Nese i lani rrobat me kohe te reduktuar sjell konsumimin e parakohshem te lavatrices dhe dyfishin e energjise elektrike. Zgjidhni klasin A+ kur te blini nje pajisje tjeter ose nje lavatice sepse konsumon me pak energji elektrike.

3.Zgjidhni gjithmone te njejtin program larjeje:

Nuk eshte rasti te degjoni fjalen e tyre kur mamate ose gjyshet ju thone se duhen perdorur te njejtat programe larje pasi keshtu lavatricja nuk do te prishet kurre. Prishja e tyre do te perforcohet nese zgjidhni programin klasin 60’ per te pambuktat dhe 30’ per te bardhat sepse lavatricet ndertohen mbi bazen e programeve komplekse.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport