Connect with us

Jete

Rrudhat e fytyres duhet ti marrim seriozisht/ Keto jane 10 gjerat qe duhet te beni per lekure si BEBE

Published

on

Kur vendosim në dietën tonë ushqime të gjalla të pasura me antioksidantë, yndyrna të shëndetshme, ujë dhe lëndë ushqyese thelbësore, trupi ynë do të tregojë vlerësimin e tij përmes organit më të madh: lëkurës.

Mbi të gjitha, lëkura është shpesh pjesa e parë e trupit që tregon probleme të brendshme dhe ka aq shumë probleme, sa pavarësisht locioneve, kremrave, maskave dhe serumeve, asgjë nuk ka efekt nëse nuk ushqehemi si duhet. Studiuesit madje kanë arritur në përfundimin se ngrënia e frutave dhe perimeve është mënyra më e sigurt dhe e shëndetshme për të pasur një lëkurë të shëndetshme. Gati që të shkëlqeni? Në vijim gjeni 10 nga ushqimet më të mira kundër plakjes për të ushqyer trupin për një shkëlqim që vjen nga brenda.

1. Purqark: Përmban kalcium, kalium, mangan, fosfor, vitaminat A, C, K, B1 dhe B2. Purqarku vepron si një antiseptik i brendshëm i lëkurës dhe rrit qarkullimin dhe shpërndarjen e mineraleve në të gjitha qelizat e trupit, duke rezultuar në oksigjenim të shtuar të lëkurës. I pasur me vitamina A dhe C dhe antioksidantë, purqarku mund të neutralizojë radikalet e lira të dëmshme, duke ndihmuar në parandalimin e rrudhave.

2. Speci i kuq: Specat janë të mbushur me antioksidantë. Përveç përmbajtjes së tyre të lartë të vitaminës C – e cila është e mirë për prodhimin e kolagjenit – specat përmbajnë antioksidantë të fuqishëm të quajtur karotenoide. Karotenoidet janë pigmente bimore përgjegjëse për ngjyrat e kuqe, të verdhë dhe portokalli të ndritshme që shihni në shumë fruta dhe perime. Ato kanë një larmi të vetive anti-inflamatore dhe mund të ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës nga dëmtimi i diellit, ndotja dhe toksinat e mjedisit.

3. Papaja: Superushqimi i shijshëm është i pasur me një larmi antioksidantësh, vitaminash dhe mineralesh që mund të ndihmojnë në përmirësimin e elasticitetit të lëkurës dhe minimizimin e shfaqjes së vijave të holla dhe rrudhave. Përmban vitaminat A, C, K dhe E, kalcium, kalium, magnez, fosfor dhe vitaminë B. Gama e gjerë e antioksidantëve në papaja ndihmon për të luftuar dëmtimin e radikalëve të lirë dhe mund të vonojë shenjat e plakjes. Papaja përmban gjithashtu një enzimë të quajtur papain, e cila siguron përfitime shtesë kundër plakjes duke punuar si një nga agjentët më të mirë anti-inflamator të natyrës.

4. Boronicat: Boronicat janë të pasura me vitamina A dhe C, si dhe një antioksidant që quhet antocianinë. Kjo është ajo që i jep boronicave ngjyrën e tyre. Këto burime të fuqishme antioksidantësh mund të ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës nga dëmtimi për shkak të diellit, stresit dhe ndotjes duke moderuar përgjigjen inflamatore dhe duke parandaluar humbjen e kolagjenit.

5. Brokoli: Brokoli është një central elektrik anti-inflamator, anti-plakje, i mbushur me vitaminat C dhe K, një shumëllojshmëri antioksidantësh, fibra, folate dhe kalcium. Trupi juaj ka nevojë për vitaminë C për prodhimin e kolagjenit, proteina kryesore në lëkurë që i jep asaj forcë dhe elasticitet.

6. Spinaqi: Spinaqi është super hidratues dhe i mbushur me antioksidantë që ndihmojnë në oksigjenimin dhe rimbushjen e të gjithë trupit. Ai është gjithashtu i pasur me vitaminat A, C, E dhe K, magnez, hekur me bazë bimore dhe luteinë. Kjo përmbajtje me vitaminë C rrit prodhimin e kolagjenit për ta mbajtur lëkurën të fortë dhe të butë. Por kjo nuk është e gjitha. Vitamina A mund të nxisë flokë të fortë, me shkëlqim, ndërsa vitamina K ul inflamacionin në qeliza.

7. Frutat e thata: Frutat e thata (sidomos bajamet) janë një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës E, e cila mund të ndihmojë në riparimin e indeve të lëkurës, të mbajë lagështinë e lëkurës dhe të mbrojë lëkurën nga rrezet e dëmshme UV. Ato përmbajnë acide yndyrore omega-3 anti-inflamatore që mund të ndihmojnë për të forcuar membranat qelizore të lëkurës, mbrojtur lëkurën nga dëmtimi i diellit dhe për të ruajtur vajin natyral të saj.

8. Avokadot: Avokadot janë të larta në acide yndyrore që luftojnë inflamacionin dhe nxisin lëkurë të butë. Ato përmbajnë gjithashtu një larmi ushqyesish thelbësorë që mund të parandalojnë efektet negative të plakjes, duke përfshirë: vitaminat K, C, E dhe A, vitaminat B dhe kalium.

9. Patatet e ëmbla: Ngjyra portokalli e patates së ëmbël vjen nga një antioksidant i quajtur beta-karoten i cili shndërrohet në vitaminë A, e cila mund të ndihmojë në rikthimin e elasticitetit të lëkurës, në nxitjen e qarkullimit të qelizave të lëkurës dhe në fund të fundit kontribuon në një lëkurë të butë, me pamje rinore. Patatja e ëmbël është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave C dhe E – të dyja këto mund të mbrojnë lëkurën tonë nga radikalet e lira të dëmshme dhe të mbajnë shkëlqimin e fytyrës sonë.

10. Shegët: Shegët janë përdorur me shekuj si një frut shërues medicinal. Ato janë të pasura me vitaminë C dhe një shumëllojshmëri të antioksidantëve të fuqishëm. Këto fruta të shëndetshme përmbajnë gjithashtu një përbërje të quajtur punicalagins, e cila mund të ndihmojë në ruajtjen e kolagjenit në lëkurë, duke ngadalësuar shenjat e plakjes.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport