Connect with us

Jete

Rrudhat e fytyres po i krijojme vete/ Keto jane 6 zakone te perditeshme qe po na plakin me 5 vite

Published

on

Disa veprime të përditshme, në dukje të padëmshme, mund të kenë efekte anësore negative për lëkurën tonë. Për shembull, ngrënia e mishit të kuq shpesh mund të përshpejtojë procesin e plakjes dhe anashkalimi i kremit të diellit mund të çojë në pigmentim dhe lëkurë të thatë. Cilat janë ato gjërat e vogla që bëjmë çdo ditë dhe që mund të jenë sabotim të përpjekjeve tona, për ta mbajtur lëkurën më të re.

1. Përtypja e çamçakëzit

Përtypja e shpeshtë e dhëmbëve, mund të krijojë një model rrudhash rreth gojës dhe mjekët besojnë se çamçakëzi është përgjegjës për këtë. Kur përtypim, mund të përdorim mbipërdorim muskujt dhe kjo mund të çojë në rrudha rreth gojës.

2.Vrapi

Gjatë ushtrimeve, atletët ‘djegin’ dhjamin nën shtresat e lëkurës. Humbja e indit yndyror mund t’i bëjë rrudhat e tyre më të thella. Për më tepër, shumë vrapues kalojnë orë të gjata jashtë pa mbrojtjen e duhur nga dielli. Nëse praktikoni vrapin në natyrë, është mirë të përdorni krem â??â??dielli të papërshkueshëm nga uji, sepse djersa ul më shpejt nivelin e mbrojtjes së kremit diellor.

3.Qëndrimi gjatë në telefon

Përdorimi i celularit për një kohë të gjatë, mund të bëjë që të dukeni para kohe i/e moshuar. Ekspertët mjekësorë dyshojnë se vështrimi i vazhdueshëm drejt celularit mund të shkaktojë rrudha në qafë.

4.Mospërdorimi i syzeve të diellit

80% e shenjave të dukshme të plakjes, përfshirë rrudhat, shkaktohen nga ekspozimi në diell. 

5.Fjetja anash

Disa qëndrime të gjumit mund të formojnë rrudha. Nëse flini në krah ose me bark, fytyra juaj shtypet në jastëk, duke bërë që lëkura të paloset. Mënyra më e mirë për të shmangur “rrudhat e gjumit” është duke fjetur me shpinë.

6.Vendosja e maskës gjumit

Lëkura rreth syve është shumë delikate dhe e prirur për t’u dëmtuar. Disa maska â??â??gjumi mund ta dëmtojnë dhe të shkaktojnë inflamacion, i cili përfundimisht mund të shkaktojë rrudha. Nëse vishni një maskë gjumi në shtrat, sigurohuni që të jetë e lirshme dhe të mos tërheqë ose shtrijë lëkurën.

7.Përdorimi i lenteve të kontaktit

Kur vendosim lente, shpesh ngremë vetullat. Kjo lëvizje e përsëritur bën që lëkura në ballin të rrudhet. Ndryshe nga syzet, lentet e kontaktit nuk e mbrojnë lëkurën rreth syve nga rrezet UV, të cilat përfundimisht çojnë në rrudha dhe hollim të lëkurës.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport