Connect with us

Lajme

Rrudhat nuk kane asnje shans/ Ky eshte kremi BIO qe sheshon rrudhat qe e beni vete ne shtepi, ruajeni

Published

on

Aspirinën e njohim për vetitë e saj shëruese, por sekreti i saj është se mund ta përdorim gjithashtu për të bërë maskë për fytyrën. Më poshtë ju sjellim recetat e tre lloje maskash me bazë aspirinën që ju ndihmojnë të keni një fytyrë të freskët.

Maska për fytyrën me aspirinë

Kur vjen puna tek kujdesi për lëkurën e fytyrës ne tregohemi shumë herë më skeptik në zgjedhjen e produkteve që përdorim. Madje kemi tendencën të fokusohemi tek kremrat e gatshëm, bazohem në marka që na japin besimin e një produkti efikas, duke harruar që gjithçka që na duhet për kujdesin e fytyrës tonë ndodhet në shtëpi.

Sot do t’ju sjellim disa maska që kanë në bazë përdorimin e aspirinës.

1.Maska me aspirinë dhe limon

Kjo është një maskë perfekte kundër rrudhave. Gjithçka që ju duhet është 3 kokrra aspirinë dhe 3 lugë gjelle me lëng limoni. Si fillim thërmoni aspirinën dhe hidheni sipër lëngut të limonit, përzijini bashkë deri sa të krijohet pasta. Përpara se të vendosni maskën lani dhe pastroni mirë fytyrën. Më pas vendosni pastën dhe lëreni në fytyrë për rreth 10 minuta. Më pas lani fytyrën me ujë të bollshëm e të pastër.

2.Maskë me aspirinë, kos dhe mjaltë

Kjo lloj maske shërben për rigjenerimin total të lëkurës. Ajo që ju duhet janë 5 kokrra aspirinë, një lugë gjelle kos dhe gjysmë lugë gjelle mjaltë. Thërrmoni aspirinën dhe përzieni të gjitha produktet së bashku duke krijuar një maskë homogjene. Në fillim vendosni një copë më ujë të ngrohtë në fytyrë dhe lëreni për disa minuta në mënyrë që të hapen poret e lëkurës. Pasi të thani fytyrën, aplikoni kremin dhe lëreni për rreth gjysmë ore. Më pas lani fytyrën me ujë jo shumë të ngrohtë.

3.Maskë me aspirinë dhe ujë të ngrohtë

Maska me aspirinë dhe ujë të ngrohtë shërben kundër acarimit të fytyrës. Ju duhen 3 kokrra aspirinë dhe 3 lugë gjelle ujë mesatarisht të ngrohtë. Thërmoni kokrrat e aspirinës dhe trazojini në ujë. Më pas aplikojeni masën në fytyrë të pastër dhe lërëni për 10 minuta. Hiqeni me ujë të freskët.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport