Connect with us

E pergjithshme

Shfryni barkun dhe pastroni zorren sepse erdhi plazhi mikesha/ Keto jane 7 gjerat qe do ju shpetojne

Published

on

Tretja e ngadaltë është një problem që bashkon shumë njerëz. Ekziston një gamë e gjerë e produkteve farmakologjike për një trajtim efektiv dhe zgjidhje të problemit, por veç tyre ekzistojnë edhe kura natyrale shumë efektive.

Tretja fillon nga goja, nëpërmjet pështymës, e cila me enzimën e saj amilazë fillon zbërthimin e grimcave molekulare të ushqimit që fusim në gojë dhe më saktë të ushqimeve me niseshte (të pasura me sheqer kompleks), duke i reduktuar në maltozë dhe glukozë. Falë veprimit të enzimave dhe llojeve të ndryshme të lëngjeve gastrike, ushqimi ndryshon përbërjen e tij nga kompleks në të thjeshtë, duke e reduktuar veten në lëndë ushqyese bazë, të cilat më pas përthithen në zorrë dhe më pas kalojnë në sistemin e gjakut.

Bimët që ndihmojnë në tretje

Nëse problemet e tretjes vazhdojnë, duke qenë se janë të lidhura me sistemin nervor, atëherë do të jetë e përshtatshme të vlerësoni situatën ndoshta me mjekun tuaj dhe të mbështeteni tek barërat që ndihmojnë në tretje. Le të shohim se cilat janë disa nga këto bimë që na ndohmojnë në tretje:

Dafina: është mike e tretjes, ndaj përdoret për të aromatizuar mishin, roston dhe peshkun, së bashku me hudhrën, e cila ka veçantinë e dezinfektimit të mukozës së zorrëve, si dhe të uljes së presionit.

Bliri: në fund të vaktit është vërtet e shëndetshme të përtypet pak blirë, cilësitë tretëse të së cilës janë të njohura që në lashtësi, për t’u konsumuar në fund të vaktit. Mund ta gjeni padyshim në mjekësinë bimore.

Borziloku: në ballkonin tuaj mos humbisni kurrë një bimë të bukur borziloku, e cila është e pasur me eugenol si gjethe dafine. Merrni disa gjethe, mbi të cilat do të hidhni ujë të vluar dhe i lini të pushojnë dhe pini nga një gotë pas ngrënies.

Kardamom: Keni dëshirë të pini një kafe të këndshme pas drekës, por tretja është gjithmonë e ngadaltë dhe e bezdisshme? Asgjë më e thjeshtë se të shtoni një kokërr kardamom, do të funksionojë mirë edhe në çaj.

Farat e koprës: një çaj bimor i këndshëm dhe i mirë pas ngrënies, i përgatitur me këto fara, do t’ju ndihmojë të largoheni nga dhimbjet e bezdisshme.

Karotat: nuk duhet te rrish kurre pa to ne frigorifer. Lëngu i tyre i është me të vërtetë një ilaç për zorrët në vështirësi, ideal i papërpunuar edhe për fëmijët (natyrisht pas një viti).

Lëngu i mollës: mund të kombinohet në sasi prej dy lugë çaji në një gotë ujë në ditë dhe nëse është e vërtetë se “një mollë në ditë e mban mjekun larg” ja një dëshmi tjetër e vlefshmërisë së kësaj fjalie: enzimat e këtij fruti modest dhe të rëndësishëm veprojnë pikërisht mbi bakteret infektive të zorrëve.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport