Connect with us

Jete

Thuaji jo BOTOXIT ne fytyre/ Ky eshte serumi BIO qe e ben lekuren te sheshte si BEBE, ruajeni

Published

on

SHKAQET E

Bazë shkaqet e ballit, rrudhat janë faktorët e mëposhtëm:

 1. mosha plakjen e lëkurës. Sintezën procesin e kolagjenit ngadalëson me kalimin e moshës, lëkura bëhet e prekshme, e para të rrudhave të shfaqet, duke përfshirë të shtrirë në folds në ballin;
 2. aktive rrezatimi diellor. Dielli shkatërruar qelizat e ADN-së, fibrave kolagjenit dhe intercellular strukturave, enët e gjakut humbasin forcën e tyre. Si rezultat, lëkura humbet elasticitetin e saj dhe lagështi, e cila çon në formimin e parakohshme të rrudhave;
 3. e tepërt shprehjet e fytyrës: në vetitë elastike të lëkurës nuk kompensuar të shpeshta tkurrje të muskujt e fytyrës. Si rezultat, së pari në shkallë të vogël, dhe më tej rrudhave;
 4. stresi: ndërsa emocionale “shoku” gjaku merr një numri të madh të ashtuquajtur hormoneve të stresit – adrenalina, glucocorticoids. Natyra e këtij organi është që të gjakut nën ndikimin e këtyre hormoneve shkon kryesisht për organe jetësore, për sigurimin e funksioneve vitale të trupit. Dhe lëkurën nuk është e mjaftueshme, për shkak të pamjaftueshme furnizimit me gjak e nevojshme të oksigjenit dhe ushqyesve. Rezultati është dëmtimin e lëkurës dhe rrudhave;
 5. ajri i ndotur dhe të ujit, ushqimit, me sasi minimale të pasura me vitamina, por një numër i madh i llojeve të ndryshme të ngjyrave, ata që ofrojnë stabilitet, shije, dhe preservatives të tjera të dëmshme të substancave; të dëmshme të rrezatimit elektromagnetik nga pajisje shtëpiake, pajisje kompjuterike. Dhe vullnetare të popullit me veten e tyre me nikotina, alkooli dhe droga. Të gjithë këta faktorë kanë një ndikim të thellë mbi gjendjen e lëkurës së fytyrës dhe të shkaktojë shfaqjen e rrudhave;
 6. humbja e shpejtë në peshë:shumë gra në ndjekje të përkryer të trupit fillojnë të fjalë për fjalë e mohoj veten, duke shkaktuar trupit të detyruar të marr nga indin nënlëkuror ushqyesve. Rezultati është dehidratim dhe rrudhat;
 7. përdorimi i pavend i kozmetikës, për shembull, gabimisht identifikojnë llojin e lëkurës, të përdorin mjete të papërshtatshme, të thatë të thatë ose edhe më shumë për të bërë atë me yndyrë ;
 8. sëmundjet e organeve të brendshme: sistemin endokrin, mëlçia, mushkëritë, veshkat. Një problem me shëndetin e lëkurës së fytyrës reagon menjëherë gri, sagging, rrudhat.

SI PËR TË HEQUR LINJAT E BUKURA DHE RRUDHAT NË BALLIN

Në zgjedhjen e metodave të hequr rrudhat që ju duhet të marrin në konsideratë moshën dhe shkallën e ndryshimet aktuale. Është më mirë në qoftë se konsulenti do të jetë një profesionist cosmetologist.

Në shumicën e rasteve është e mjaftueshme për të siguruar të rregullt të kujdesit për lëkurën në shtëpi, duke përdorur rekomanduar profesionale maska, kremra, krem, masazh, ushtrime. Këto metoda të kenë efekt më të madh në moshë të re kur rrudhat janë ende të dukshme. Ballin e rrudhave mund të hiqet me mjete te tilla:

MASKA

 1. pure 1 patate të zier, shtoni 1 lugë çaji qumësht, vaj ulliri dhe salcë kosi. Aplikoni maskë dy herë në javë për 20 minuta;
 2. integruar patate dhe kastravec (1 copë) aplikohet në lëkurë për 15 minuta shpëlarje me ujë, ku ju shtohet lëng limoni. Në fund të procedurës, vajos lëkurës me vaj ulliri të ngrohtë;
 3. një përzierje e 1 proteina vezë, një lugë çaji kripë dhe disa spoonfuls e limonit aplikohet në fytyrë për 10 minuta shpëlarje me ujë të ngrohtë;
 4. të ngrohtë vaj ulliri aplikuar për të ballit, të mbuluar me një peshqir letre dhe me një peshqir, 15 minuta, që të të mbajë, dhe pastaj të lajë me ujë të ngrohtë ose bimor infuzion;
 5. shkrihet në një banjë me ujë parafine, dip në pëlhurë dhe e bashkëngjit atë ballin e tij, e cila është para-greased me vaj ulliri (e treguar në të yndyrshëm të lëkurës të ballit).

KREM

Përdorimi i maska është e mundur dhe e dëshirueshme për të kombinuar me përdorimin e krem. Largon qelizat e lëkurës vdekur dhe thellësisht pastron lëkurën me krem me alpha hydroxy acidet.

Ditën që ju nevojitet për të përdorur ushqyes dhe në mbrëmje moisturizer. Të jetë i sigurt për të përdorur sunscreen. Aplikoni krem për të FSHIJ lëvizjet masazh, nga zbutjen e rrudhave.

Ndërsa vetë-zgjedhjen e krem të zgjidhni një produkt i cili përmban minerale, vitamina, antioksidantë dhe të tjera thelbësore të lëkurës substancave.

MASAZHET

Një mjet efektiv për të marrë shpëtoj e ballit, rrudhat, është kryer siç duhet masazh:

 1. efektive masazh me të nxehtë vajra esenciale: ulliri, bajame, kajsi. Për ta bërë këtë, të ngrohjes ndonjë vaj në një enë të vogël, dip këshilla e gishtave dhe fërkoni lëvizjeve të aplikojnë xhel nga qendra në skajet e ballit. Ky vaj masazh duhet të zgjasë 5 deri në 7 minuta, dhe pastaj të marrin lëkurë të lagur me një peshqir dhe të mos shpëlarje të naftës nga deri në mëngjes.
 2. për të bërë qërim një mjet të veçantë, duke shkaktuar atë për të pastruar lëkurën e ballit dhe të qetë, lëvizjet rrethore, pa hequr gishtat nga sipërfaqja e lëkurës, trajtimin e lëkurës për 3-4 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë. Duke ledhatuar nga qendra e ballit për tempujt.
 3. rrudhat vertikale mbi urën e hunda e tij dhe zbutur përpjetë kah vetullat. Pastaj – butë, nga qendra e ballit të tempujve, për një çikë vetullat gishtin tregues dhe me gishtin e madh, bëjmë një dritë takuar me majat e gishtave, e simuluar “shi”, pastaj disa herë për dorë nga e majta në të djathtë dhe të djathta në të majtë, i alternuar. Një masazh sigurisht – 20 seanca, për masazh ju duhet të përdorni një krem ose bazë të naftës.

USHTRIME

Efekt të mirë të ushtrimit të mund të arrihet në qoftë se ju bëni menjëherë pas një masazh:

 1. të përkulur mbi tavolinë, të ballit ngritur gishtat dhe bëjnë grimaces, alternuar “vrenjt” dhe të “befasuar”;
 2. të zbatohet përgjatë vijës së flokëve për këshilla e gishtave, shtypur poshtë në mënyrë të vendosur. Tërheq lëkurën e ballit përpjetë, ndërsa ulja e vetullat poshtë;
 3. për të hequr rrudhat në ballin mes vetullat, ju keni nevojë për të sjellë vetullat së bashku, atëherë gishtat tregues për të tërhequr përveç sa më shumë të jetë e mundur. Përsëriteni këtë ushtrim të paktën 6 herë në një rresht, disa herë në ditë.

INJEKSIONE

E mbi metodat që kanë të bëjnë me rrudhat në ballin është efektiv kur rrudhave të fytyrës, sipërfaqësore, por të keqe kur folds e lëkurës bëhet e thellë, që ka ardhur më shumë efektive metoda:

 1. me injeksione i Botox, relaksuar muskujt;
 2. injektimi i acidi hialuronik. Të tilla injeksione dhe të lëmuar lëkurën, përshtatin atë, duke e bërë atë më elastike dhe largimin e rrudhave;
 3. metoda e plazma e ngritur. Në këtë rast, injektimi i pasuruar plazma e pacientit. Procedurat e tilla sigurojnë lëkurës funksionin dhe pamjen si në një moshë të re.

ÇFARË JU MUND TË BËNI NË SHTËPI

 1. për të hequr rrudhat në ballin në shtëpi duke përdorur në shtëpi cryotherapy: ajo është e nevojshme për të fshirë problem zona me akull cubes, akulli mund të jetë i gatuar me një decoction e bimëve të calendula, comfrey, kamomil dhe të bimëve të tjera;
 2. e integruar sapun për të shpërndarë në ujë të nxehtë. Shto një lugë çaji me peroksid hidrogjeni, camphor naftës dhe sode buke. Përzierje dhe të aplikoni maskë. Pastaj derdh në një shtupë pambuku kalcium klorid (10%) dhe bluaj direkt në maskë. Pas larë larg maskë, furçë, bio kos ose krem;
 3. të përzier me qumësht xhelatinë (për lëkurë të thatë) ose ujë për lëkurën me vaj në një raport të 3 pjesëve të lëngshme dhe 1 Filxhan xhelatinë, të lënë të rritet për 20-30 minuta. Në një banjë me ujë për të sjellë përzierje të një xhel shtetit. Aplikoni me një furçë për gjysmë ore përzierje në ballin. Për të hequr jelly me një leckë të dampened me ujë të ngrohtë. Kjo procedurë është bërë disa herë në javë.

PARANDALIMIN E WRINKLING

 1. në shenjat e para të rrudhave në ballë të kenë nevojë për të shmangur të panevojshme grimaces, e shprehive për të rrudhë të ballit;
 2. ju duhet rregullisht (2 herë në javë) për të aplikuar për pastrimin e fytyrës scrubs, përdorni një ushqyes, hidratues dhe sunscreen me cilësi të mirë, për të bërë një maskë ushqyese;
 3. rregullisht masazh dhe ushtrime për të parandaluar rrudhat;
 4. pini shumë ujë, të paktën 2 litra në ditë;
 5. për të ndjekur dieta, ushqimi juaj duhet të jetë një sasi të mjaftueshme të vitaminave dhe mineraleve, për të shmangur ushqim hedhurinë, të ngopura jo të dobishme ngjyra, shije dhe substancave të ngjashme.
 6. gjumë të mirë, për të eliminuar stresin pjesë përbërëse e jetës tuaj, të merrni shumë pushim;
 7. veshin cilësisë syze dielli.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport