Connect with us

Jete

Vaji i ullirit eliksiri i bukurise moderne/ Eshte koha te merreni me floket tuaj me kete SERUM BIO, ruajeni

Published

on

Pershendetje mikesha! Ja ku jemi serisht, kete here me 3 maska me vaj ulliri per floket. Vaji i ullirit është një prej përbërësve më të ushqyeshëm e të rëndësishëm të dietës mesdhetare e jo vetëm.

Ndër shekuj vaji i ullirit është përdorur në kushte shtëpie dhe për kujdesit e lëkurës e flokëve, ndaj ende sot, industria e kozmetikës e përdor si një nga përbërërit kryesor të kremrave e produkteve kundër plakjes, rigjenerimit të qelizave etj. A

i përmban fenole, acide yndyrore si acidi linolenik dhe palmitik, acidi oleik dhe yndyrna esenciale për një shëndet të mirë duke qenë se është lehtësisht i tretshëm.  Ky vaj ofron përfitime të ndryshme shëndetësore , por bën  mrekulli edhe pas aplikimit në lëkurën dhe flokët tuaj.

Vaji i ullirit është një përbërës i shkëlqyeshëm hidratues, i cili ushqen në nivel qelizor dhe nga përdorimi i rregullt i maskave të mëposhtme (lehtësisht të realizueshme në kushte shtëpie) mund t’ju ndihmojë të shpëtoni një herë e mirë nga të gjitha problemet e skalpit të kokës dhe flokëve.

1. Maska për këputjen e flokëve

Kjo maskë e flokëve përmban 3 përbërës vaj ulliri, avokado dhe mjaltë. Avokadot janë të pasura me Vitaminë B, vitaminë E dhe proteina, elementë që u japin shkëlqim flokëve e i bëjnë më të dendur.

Mjalti është gjithashtu një hidratues natyral që ndihmon në parandalimin e humbjes së lagështisë nga skalpti i kokës
Përbërësit:

1 avokado e pjekur

2-3 lugë gjelle vaj ulliri

1 lugë gjele mjaltë

Kos (opsionale)

Përgatitja:

Përzieni 1 avokado të pjekur (prerë në kube të vogla), vajin e ullirit, mjaltin dhe kosin.

Pasi të jetë formuar një masë homogjene aplikojeni këtë përzierje në flokë të lagur duke filluar nga rrënja deri tek majat. Mbajeni  për 40-45 minuta.

Shpëlajini flokët me ujë të bollshëm dhe lajini me shampo si zakonisht .

2. Maska për flokët e thatë

1. Shtoni 1 banane të pjekur, 1 lugë çaji mjaltë dhe 1/4 filxhan vaj ulliri ekstra të virgjër në një shtrydhëse. Përziejeni deri sa të arrihet një masë homegjene dhe aplikojeni veçanërisht në majat e flokëve. Lëreni për 30 minuta.  Shpëlajeni me ujë të ngrohtë .

3. Maskë për flokët me vaj ullir dhe vaj kokosi për flokët e dëmtuar

Vaji i arrës së kokosit është një nga përbërësit më të mirë naturalë që ushqen dhe riparon flokët e dëmtuar. Jo vetëm që hidraton, opr rigjallëron dhe u jep flokëve volun e shkëlqim. Ndërsa mjalti dhe vaji i ullirit janë hidratues të shkëlqyer pasi ndihmojnë të depërtojnë thellë në flokët tuaj.

Përbërësit:

2-3 lugë gjelle Vaj kokosi

2 lugë vaj ulliri

2 lugë mjaltë

Përgatitja:

1. Përzieni vajin e kokosit dhe vajin e ullirit.

2. Ngroheni pak përzierjen në banjë mari e më pas shtoni mjaltë. Përziejini të gjithë përbërësit dhe aplikojeni maskën në të gjithë gjatësinë e flokëve.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport