Connect with us

Jete

Vetulla te trashe si vajzat VIP/ Ja si te pergatisni SERUMIN BIO qe i rrit qimet e reja pas 2 perdorimesh

Published

on

Nëse çdo herë që shikoheni në pasqyrën e banjës tuaj, e gjeni veten duke dëshiruar që të kishit vetulla më të plota ose qerpikë më të gjatë, do të jeni vërtet të lumtur që po e lexoni këtë artikull.

Ndërkohë që mund të përdorni metoda kozmetike, si p.sh. laminimi i vetullave, ngjyrimi i vetullave dhe zgjatimi i qerpikëve, ka gjithashtu disa mënyra krejtësisht natyrale që mund t’i çoni vetullat dhe qerpikët në vendin që dëshironi të jenë.

Këtu janë disa metoda që mund të aplikoni për të ushqyer dhe rimbushur ato qimet e vetullave dhe qerpikëve. Në këtë mënyrë, vetullat mund të marrin një pamje më të plotë duke mbajtur disa para shtesë në xhepin tuaj gjatë procesit.

Aloe vera rregullon vetullat dhe forcon qerpikët

Lëkura dhe flokët tuaj përfitojnë nga Aloe Vera në të gjitha mënyrat. Së pari, për shkak se është një bimë që përbëhet kryesisht nga uji, ajo hidraton lëkurën dhe gjithashtu përmban mukopolisakaride që ndihmojnë në mbajtjen e saj sa më të hidratuar. Plus, vetitë e saj antiseptike ndihmojnë në parandalimin e infeksioneve të lëkurës dhe kokës. Aloe vera gjithashtu përmban përbërës të aftë për të forcuar flokët tuaj. Kur qerpikët tuaj janë plot lagështi, ata kanë shumë më pak gjasa të thyhen.

Vitamina E zgjat qerpikët, duke nxitur rritjen e shëndetshme

A keni një shishe me kapsula të vitaminës E ose ndonjë vaj me vitaminë E diku? Nëse jo, duhet patjetër sepse është një tjetër lëndë ushqyese e shkëlqyer për lëkurën dhe flokët tuaj. Jo vetëm që mund t’i sigurojë lëkurës tuaj një shkëlqim natyral rrezatues, por është gjithashtu efektive kur bëhet fjalë për trajtimin e akneve dhe mbrojtjen e lëkurës tuaj nga dëmtimi UV.

Vaji i bajames stimulon rritjen e qimeve të vetullave

Nëse jeni të shqetësuar nga aknet, ekzema ose strijat, mund ta dini tashmë për fuqinë e vajit të bajames. Sipas Verywell Health, antioksidantët e fuqishëm që përmban janë të shkëlqyeshëm për trajtimin e sëmundjeve të lëkurës, si dhe për mbrojtjen e lëkurës tuaj nga dëmtimi i diellit dhe zbutjen e shfaqjes së plagëve. Si një bonus, vaji mund t’i forcojë dhe zbusë flokët tuaj. Është gjithashtu mjaft i mirë për të ndihmuar në shërimin e psoriazës së kokës.

Krehja e vetullave dhe qerpikëve promovon rritjen e tyre

Një nga përfitimet kryesore që vjen nga krehja e vetullave dhe qerpikëve është se rrit qarkullimin e gjakut. Kur kjo ndodh, më shumë gjak rrjedh në folikulat e qimeve tuaja, gjë që mund t’i ushqejë ato mjaftueshëm për të bërë të lulëzojnë. Kjo është gjithashtu arsyeja pse krehja e lëkurës së thatë është një ide e mirë. Jo vetëm që largon qelizat e vdekura të lëkurës, por gjithashtu ndihmon në stimulimin e sistemit tuaj nervor si dhe në rritjen e qarkullimit të gjakut.

Në të njëjtat linja, krehja e qerpikëve tuaj mund të ushqejë gjëndrat e folikulave të tyre. Vetëm sigurohuni që të përdorni një furçë qerpikësh me qime të buta, të nisni me lëvizje lart- poshtë dhe të aplikoni një vaj si ai i ullirit për t’i mbajtur ata të hidratuar.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport