Connect with us

Jete

Xhinset e vajzave i kane disa sekrete/ Keto jane 15 gabimet qe beni kur vishni xhinse por nuk e dini

Published

on

Levi Strauss ishte ai që shpiku xhinset në vitin 1871.

Që atëherë, ato kanë pësuar shumë ndryshime dhe janë bërë pjesë përbërëse e veshjeve të çdo personi në botë.

Dhe shumë prej nesh ndoshta kanë të paktën 2-3 palë stile të ndryshme në garderobën e tyre.

Ne vendosëm të kuptojmë se çfarë gabimesh bëjmë më shpesh kur veshim xhinse, dhe si të dukemi 100% të kuruar.

Xhins i trashë me një ngjyrë

Veshjet në stilin e xhinsit total janë kthyer në trend, kështu që ju mund të vishni me siguri këmisha dhe xhaketa xhins me xhinse. Përputhja e pjesës së sipërme dhe të poshtme sipas ngjyrës nuk është aspak e nevojshme. Përkundrazi, hije të ndryshme do të krijojnë kontrast dhe do ta bëjnë pamjen tuaj më të ndritshme dhe më komplekse.

Gjatësia e gabuar e xhinseve të drejta

Xhinset e drejta janë një artikull i gjithanshëm i gardërobës, kjo është arsyeja pse ato janë përsëri në modë dhe janë shumë të njohura. Modeli klasik i këtyre xhinseve duhet të jetë deri në kyçin e këmbës. Pantallonat shumë të gjata me këtë prerje mund t’i bëjnë këmbët vizualisht më të mëdha dhe të plota.

Funde të trasha

Kthimi i xhinseve është i mirë kur nuk ka asnjë mënyrë për të ngritur apo shkurtuar pantallonat shumë të gjata ose kur doni të diversifikoni pamjen e sendit. Sidoqoftë, palat duhet të jenë të pastra dhe të drejta. Madje këshillohet të vendosni gishtin e madh në buzë për të matur të njëjtën distancë për palosjen në të dy këmbët.

Lartësia e papërshtatshme

Lartësia e përshtatjes, domethënë distanca nga beli i xhinseve në shtresën midis këmbëve, ndikon shumë në atë se si sendi do të duket tek personi. Vlen të merren parasysh veçoritë e figurës, gjatësia e bustit, etj. Për shembull, edhe xhinse me bel të lartë mund të kenë lartësi të pamjaftueshme për një grua të gjatë me një bust të gjatë. Në këtë rast, ata do të fryhen shëmtuar midis këmbëve, kështu që ju duhet të kërkoni një palë tjetër.

Çizme të dobëta

Së pari, është e këshillueshme që të futni në çizmet tuaja xhinse që i përshtaten figurës tuaj – të ngushta ose të zeza. Modelet e lirshme do të jenë të shëmtuara për t’u mbledhur në gjunjë. Së dyti, çizmet duhet të zgjidhen pak të gjëra dhe pak të mbledhura përgjatë gjatësisë.

Pantallona të futura në çizme kyçin e këmbës

Fundet e xhinseve nuk duhet të mbivendosen në majë të çizmeve të shkurtra. Një ansambël i tillë do të duket më harmonik nëse xhinse përfundojnë 1–2 cm mbi kyçin e këmbës.

Xhinse me bel të mesëm

Xhinset me bel të lartë kanë qenë në trend për më shumë se një vit, modele të tilla duken me stil dhe të rehatshme për tu veshur. Megjithatë, nëse keni një palë xhinse të preferuara të mesme, mund t’i vishni edhe ato. Mos i tërhiqni këto xhinse deri në kërthizë dhe t’i shtrëngoni ato me një rrip për fiksim më të mirë. Edhe disa centimetra të kësaj shtrirjeje do të sigurojnë palosje të shëmtuara midis këmbëve.

Stil jashtë formës

Ju nuk duhet të ndiqni verbërisht trendet, ju duhet të merrni parasysh karakteristikat e figurës tuaj. Për shembull, xhinset e hapura të modës duhet të zgjidhen në mënyrë që këmba të fillojë të zgjerohet nga gjuri. Nëse xhinsi është shumë i gjerë dhe fillon nga ijet, mund të luajë një shaka mizore me vajzat me shtat të shkurtër dhe ndërtim të mbushur, ndërsa për një figurë të gjatë dhe të hollë nuk do të dëmtojë.

Xhinse me bel të shkurtër

Nëse vishni xhinse me bel të shkurtër, ju merrni një oversize të modës dhe të relaksuar. Sidoqoftë, kjo ende nuk ia vlen të bëhet nëse nuk mund të mburresh me parametrat e një modeli të lartë. Sepse një model i tillë mund të shtrembërojë edhe një figurë të mirë.

Të ngushta dhe shumë të gjata

Tani që xhinset e shkurtuara janë në modë, kyçet e këmbëve të ngushta duken të vjetruara. Pantallonat shumë të gjata mund të priten ose të kthehen.

Xhinse të ulëta të kompletuara me një bluzë të shkurtër

Këshillohet që të kombinoni një bluzë të prerë me xhinse me një bel të lartë, përndryshe rrezikoni të dukeni pak kokëfortë. Edhe nëse keni një bark të përsosur të sheshtë, duhet të kuptoni se ku dhe kur është e përshtatshme për ta treguar atë.

Gjatësia e gabuar

Gjatësia ideale për xhinse të gjëra është 1 cm mbi dysheme. Gjatësitë më të shkurtra mund t’i bëjnë këmbët tuaja të duken më të plota. Dhe pantallonat shumë të gjata do të tërhiqen përgjatë dyshemesë, do të ndoten dhe do të duken të pa prezantueshme.

Masa e madhe

Kur bëjmë pazar ne shpesh hezitojmë mes dy madhësive të xhinseve. Por gratë me përvojë të modës e dinë se është më mirë të marrësh ato më të vogla. Kur vishet, pëlhura shtrihet, xhinse më të mëdha do të varen dhe nuk do të rrinë në bel.

Xhepat e pasmë të papërshtatshëm

Forma dhe pozicioni i xhepave të pasmë mund të ndryshojë formën përtej asaj që ne dimë. Pra, xhepat me shtrirje të gjerë do t’i bëjnë vizualisht ijet më të gjera. Xhepat e lartë të qepur zgjasin këmbët dhe format do të duken më madhështore.

Të ngushta pa rrip

Përkundër pretendimeve se xhinset e ngushta janë jashtë modës, nuk duhet të vendosni një gjë të tillë në katin e mesëm. Ato nuk janë vërtet aq të njohura sa ishin 5 vjet më parë, por ato ende mund të vishen, veçanërisht nëse e theksoni belin me një rrip. Rripat janë në kulmin e popullaritetit të tyre në 2021, dhe një aksesor i tillë i modës do t’i shtojë modernitet imazhit.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport