Connect with us

Jete

Zbardhni dhembet ne kushte shtepie ne 5 minuta/ Ky eshte SERUMI BIO qe do jua beje dhembet si bora

Published

on

Çdo njeri dëshiron të ketë dhëmbë të shëndritshëm, borë të bardhë.

Megjithatë, kohët e fundit, dhëmbët e verdhë janë bërë një problem i përbashkët për shumë njerëz.

1.Zbardhja e dhëmbëve me letër alumini

Ky trajtim funksionon me efikasitet të lartë sidomos te dhëmbët e verdhë dhe më ngadalë të ato gri. Ndonëse ka shumë produkte për zbardhjen e dhëmbëve, ju mund të përgatisni vetë në kushte shtëpie pastën e shëmbëve për zbardhimin e tyre.

Përgatiteni kështu pastën:

Merrni pak sodë buke dhe përziejeni atë me pastën tuaj të dhëmbëve. Merrni një copë letër alumini që të jetë e gjatë dhe e gjërë sa përmasat e dhëmbëve tuaj. Pastën e formuar shpërndajeni të letra e aluminit dhe vendoseni letrën e aluminit te dhëmbët.

Lëreni letrën e aluminit në dhëmbët tuaj për 1 orë.

Nëse ju doni rezultate të shpejta dhe të mira, përsëriteni këtë procedurë dy herë në javë. Brenda disa javëve do të shikoni rezultate të mrekullueshme. Mos e përdorni këtë metodë më shpesh sesa ju udhëzojmë sepse smalti i dhëmbëve tuaj mund të dëmtohet.

2.Si Te Zbardhim Dhembet Me Borzilok

Mënyra 1

Vendosni disa gjethe të freskëta borziloku në hije, që të thahen.I grini ato imët deri sa të bëhen si pluhur.

Përdorni këtë puhur në vend të pastës së dhëmbëve.Fërkojini dhëmbët me gishtat tuaj për të pasur rezultate më efektive.

Ose përziejeni borzilokun pluhur me pastën tuaj të dhëmbëve.Lajini dhëmbët tuaj duke përdorur furçën e dhëmbëve në mënyrë që të hiqni qafe ngjyrën e tyre të verdhë.Përdoreni këtë rregullisht.

Mënyra 2

Shtypni disa gjethe borziloku duke formuar kështu një pastë.Shtoni pluhur lëkure portokalli të tharë dhe përziejini mirë.Vendoseni këtë pastë mbi dhëmbët tuaj në mënyrë të njëtrajtshme.Lëreni për 15-25 minuta dhe pastaj shpëlani gojën me ujë.Bëjeni këtë process një herë në ditë, çdo ditë.

Mënyra 3

Shtypni disa gjethe borziloku duke formuar kështu një pastë.Shtoni vaj mustarde dhe përziejini mirë.Përdoreni rrëgullisht, këtë pastë si pastë dhëmbësh.

3.Si të zbardhim dhëmbët me vaj ulliri

Shpëlarja e gojës me vaj është një metodë që ndihmon shëndetin e përgjithshëm duke kururar një sërë sëmundjesh dhe njëkohësisht duke zbardhur dhëmbët tuaj. Kjo metodë largon bakteriet, pllakëzat bakteriale dhe kavitetet. Në mënyrë që ju të qeshni të lumtur dhe të shëndetshëm. Është gjëja e parë që duhet të bëni në mëngjes përpara se të lani dhëmbët tuaj apo të hani.
Si te veproni:

Merrni një lugë gjelle të mbushur me vaj kokosi, vaj susam ose vaj ulliri.

Shpërndajeni vajin në gojën tuaj, mos e përcillni.
Kalojeni vajin ndëmjet dhëmbëve tuaj nga njëra anë në tjetrën, në mënyrë që të hiqni qafe bakteriet dhe mikrobet.
Bëjeni këtë për rreth 15-20 minuta.Përsëriteni këtë process 3 deri në 4 herë në javë në mënyrë që të hiqni ngjyrën e verdhë të dhëmbëve tuaj.

4.Si të zbardhim dhëmbët me sodë buke

Soda e bukës është një zgjidhje e vjetër që është përdorur me efikasitet të lartë për të zbardhur dhëmbët e verdhë. Megjithatë, ajo ka natyrë gërryese (alkaline) që con në heqjen e smaltit të dhëmbëve, por gjithashtu heq njollat dhe pllakat bakteriale të dhëmbëve. Nëse limoni përzihet me sodën e bukës, duke qënë se ai ka natyrë acide, bën që kalciumi që është i pranishëm në dhëmbët tuaj të zbërthehet. Kalciumi i pranishëm në smaltin e dhëmbëve tuaj ndihmon në zbardhjen e dhëmbëve.

Mënyra 1

Hidhni sodë buke, kripë dhe lëng limoni në një tas për të bërë një pastë.Përdoreni këtë pastë për të larë dhëmbët tuaj.Më pas i lani sërisht dhëmbët tuaj me pastën tuaj të dhëmbëve.Veproni kështu jo më shumë se dy herë në javë.

Mënyra 2

Përzieni 1 lugë çaji sodë buke, lëng limoni dhe uthull të bardhë ose peroksid hidrogjeni.Vendoseni këtë përzierje në dhëmbët tuaj të verdhë.Lëreni për 5 minuta.Pastrojeni gojën tuaj me ujë dhe pastaj përsëriteni këtë process rregullisht.

Mënyra 3

Hidhni 1 lugë gjelle sodë buke në një tas me ujë të ftohtë.Përdoreni përzierjen për të larë dhëmbët 2-3 herë në ditë.Bëjeni këtë çdo ditë deri sa të hiqni qafe ngjyrën e verdhë të dhëmbëve tuaj.Ju gjithashtu mund të shtoni 1 ½ lugë çaji peroksid hidrogjeni.

Mënyra 4

Përzieni 1 lugë çaji sodë buke dhe një sasi të vogël të pastës tuaj të dhëmbëve.Përzieni mirë dhe lani dhëmbët tuaj duke përdorur furçën tuaj të dhëmbëve.Përsëriteni këtë metodë rregullisht për të zbardhur dhëmbët tuaj.

5.Si të zbardhim dhëmbët me shafranin e Indisë

Shafrani i Indisë ka cilësi të theksuara anti-inflatori që ndihmojnë për t’u çliruar nga problemet e shkaktuara nga çamçakëzat. Ai gjithashtu ka veti të theksuara anti-mikrobiale që vret mikrobet dhe parandalon prishjen e dhëmbëve nga mikro-organizmat. Kjo parandalon prishjen e dhëmbëve dhe sëmundjet e mishit të dhëmbëve.

Mënyra 1

Ngroheni Shafranin e Indisë për disa minuta.Shtypni shafranin deri sa të bëhet pluhur dhe shtoni pak lëng limoni dhe kripë.

Përzieni për të bërë një pastë të mirë.Vendoseni këtë pastë te dhëmbët tuaj.Lëreni për disa minuta dhe më pas pastrojeni gojën me ujë.Bëjni këtë process rregullisht.

Mënyra 2

Përzieni ½ lugë çaji shafran i Indisë pluhur me ujë për të bërë pastë.Lani dhëmbët me këtë pastë dhe lëreni atë për rreth 2-3 minuta.Shpëlajeni gojën tërësisht me ujë deri sa tendosjet e verdha të jenë larguar plotësisht nga goja juaj.Bëjeni këtë process rregullisht.

Mënyra 3

Shtoni ½ lugë çaji shafran pluhur në ½ gotë me ujë dhe përziejini mirë.Përdoreni si një gargarë.Vazhdoni shpëlarjen e gojës me këtë ujë rregullisht.Ose thjesht hidhni pak shafran pluhur në pastën e dhëmbëve që përdorni rregullisht.

6.Zbardhja e dhëmbëve me anë të kripës

Kripa i rikthen dhembeve mineralet e humbura dhe kjo gje ndihmon në arritjen e bardhësisë së tyre. Megjithatë ajo është e dëmshme për smaltin nëse përdoret rregullisht.

Mënyra 1

Përdorni kripën pluhur në vend të pastës së zakonshme të dhëmbëve.Bëjeni këtë gjë dy herë në javë.Ose thjesht përzieni sodën e bukës me kripë dhe fshini butësisht dhëmët me përzierjen.

Mënyra 2

Hidhni kripë të zakonshme gatimi dhe qymyr druri në një tas.Përdoreni atë për të larë dhëmbët tuaj.Përdoreni këtë metodë deri sa dhëmbët tuaj të jenë bërë të bardhë.

7.Si të zbardhim dhëmbët me luleshtrydhe

Luleshtrydhet janë të pasura në vitamin C dhe kanë përbërës që sillen shumë ashpër ndaj pllakave të verdha të dhëmbëve. Acidi malik te luleshtrydhet heq njolat dhe pastron dhëmbët tuaj.

Mënyra 1

Prisni një luleshtrydhe në gjysmë dhe spërkateni atë me sodë buke.Fshini me të dhëmbët, për disa minuta.
Pastrojeni gojën me ujë dhe bëjeni këtë process rregullisht.Mund të përdorni edhe një luleshtrydhe të plotë.

Mënyra 2

Bëjeni pure një luledhtrydhe dhe merrni lëngun e saj.Vendoseni atë në dhëmbët tuaj dhe lëreni për 1-2 minuta.
Lajini dhëmbët me pastën tuaj të dhëmbëve.Përdorimi i rregullt do ju japi juve dhëmbë më të bardhë.

Mënyra 3

Bëni pure tre luleshtrydhe për të nxjerrë tulin e tyre.Shtoni një majë luge kripë deti dhe ½ lugë çaji sodë buke.Thitheni lëngun me nje letër.Vendoseni me bollëk këtë përzierje në dhëmëbt tuaj duke përdorur furçën e dhëmbëve.Lëreni për 15 minuta dhe më pas pastrojeni gojën me ujë.Bëjeni këtë rregullisht.

8.Si t’i zbardhim dhëmbët me uthull molle

Uthulla e mollës heq njollat dhe mikrobet që ndikojnë në fortësinë dhe bardhësinë e dhëmbëve tuaj. Por sigurohuni të mos e përdorni shumë shpesh pasi ajo mund të dëmtojë smaltin e dhëmbëve tuaj.

Shtoni 1 pjesë uthull molle në 2 pjesë ujë.Përziejini mirë dhe përdoreni atë si gargarë për 2-3 minuta, por mos e gëlltisni.Lajini dhëmbët me pastën tuaj të dhëmbëve dhe pastaj pastrojeni gojën me ujë.Ose ju mund të shtoni uthull molle në pastën tuaj të dhëmbëve.

9.Si të zbardhim dhëmbët me anë të limonit

Limoni është i pasur në vitamin C dhe ka agjent zbardhues që ndihmjnë në heqjen e ngjyrës së verdhë të dhëmbëve. Acidi që përmban limoni dëmton smaltin dhe kalciumin, prandaj mos e përdorni atë pa kriter.

Mënyra 1

Fërkoni dhëmbët me lëkurën e limonit për 1 minut.Lageni lëkurën me ujë dhe përsëriteni këtë veprim rregullisht për të marrë dhëmbë më të bardhë.

Mënyra 2

Përzieni 1 lugë çaji lëng limoni dhe ujë.Përziejini mirë dhe lani dhëmbët me këtë lëng limoni të holluar.Lajeni gojën me ujë dhe më pas lani dhëmbët me pastën tuaj të zakonshme.

Përsëriteni këtë proces rregullisht.

Mënyra 3

Përzieni kripën dhe lëngun e limonit të freskët në një tas.Vendoseni përzierjen në dhëmbët tuaj dhe lëreni për disa minuta.Pas disa minutave lajeni gojën me ujë.Bëjeni këtë process çdo ditë për rreth 2-3 javë.

10.Si të zbardhim dhëmbët me Aloe Vera

Aloe Vera ka veti anti-inflamatore dhe anti-bakteriale me anë të së cilave vret kavitetet e dhëmbëve dhe bën zbardhimin e tyre.

Shtrydhni lëngun e një gjetheje të freskët të Aloe Verës.

Shtoni glicerinë perimesh dhe sodë buke, përziejini mirë që të formohet një pastë.

Përdoreni këtë pastë për të larë dhëmbët tuaj.

Lëreni këtë xhel te dhëmbët tuaj për disa minuta.

Lajeni gojën tuaj plotësisht duke larguar xhelin e Aloe Verës.

Ndiqeni këtë metodë rregullisht deri sa dhëmbët tuaj të zbardhohen

11.Si të zbardhim dhëmbët me banane

Lëkurat e bananeve përmbajnë potassium, magnez dhe acid që ndihmojnë në heqjen e njollave në dhëmbët tuaj. Në mënyrë të ngjshme fibrat e saj ndihmojnë në pastrimin e smaltit të dhëmbëve. Megjithatë nuk ka fakt shkencor që lëkurat e bananeve bëjnë zbardhjen e dhëmbëve tuaj.

Si të veproni:

Me anën e brendshme të lëkurës së bananeve fshini dhëmbët tuaj. Lëreni dhëmëbt ashtu për 10 minuta dhe mundohuni mos t’i fshini me buzët tuaja.

Pas 10 minutave, kapni furçën tuaj të dhëmbëve, sigurohuni që ajo të jetë e thatë, dhe filloni pastrimin e dhëmbëve duke bërë lëvizje rrethore. Më pas shpëlajeni gojën me ujë.
Lajini dhëmëbët tuaj me pastën e dhëmbëve që përdorni zakonisht./albeu.com/

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport