Connect with us

Lajme

Zbardhni lekuren ne kushte shtepie/ Ja si te pergatisni SERUMIN BIO per lekure pa njolla kafe, ruajeni

Published

on

Maska me domate, me e rekomanduara e dermatologeve per sezonin e veres/ çfare problemesh trajton.

Domatet dhe perimet e tjera e marrin ngjyren e kuqe nga likopeni. Sa me e forte te jete ngjyra e kuqe aq me shume veti te fuqishme kane antioksidantet e frutit apo perimes.

Asnje antioksidante tjeter nuk mund te konkuroje likopenin. Domatja eshte aleatje numer nje e lekurave te yndyrshme dhe e ruan lekuren nga plakja apo nga radikalet e lira. Ajo eleminon qelizat e vd ekura dhe pikat e zeza ne lekure pasi esht e pasur plot me acide frutore. RUAJENI RECETEN QE TA KENI GJITHMONE.

Domatja ngadaleson procesin e krijimit te rrudhave dhe rigjeneron qelizat e demtuara nga rrezet e demshme te diellit. Ajo ka aftesi purifikuese dhe riekuilibruese kurse perberesit qe ndodhen ne domate e pergatisin lekuren per ekspozimin ne diell. Aciditeti i domates perthan ose e parandalon prodhimin e yndyres se tepert ne fytyre.

Merrni nje pjese te tulit te domates dhe pastrojeni nga farat dhe lekura. Me pas aplikojeni ne fytyre dhe mbajeni per 20 min. Maska ka efekt te menjehershem dhe eshte shume e thjeshte.

Nese doni te keni lekure te paster, te qarte dhe te bute atehere shtrydhni lengun e domates ne duar dhe lereni deri sa te thahet, me pas shpelajeni me uje te vaket.

Ne nje maske tjeter qe do ju tregojme do ju duhet te perzieni ne mikser nje domate te pastruar dhe purese i shtojme 4 luge gjelle miell dhe 2 luge kafe vaj ulliri. Me pas e aplikojme ne fytyre per 15 minuta dhe e shpelajme ,e hirdatojme si zakonisht.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport