Connect with us

Lajme

Zbardhni lekuren ne kushte shtepie/ Ja si te pergatisni SERUMIN BIO per lekure pa njolla kafe, ruajeni

Published

on

Grate aziatike shpeshhere na kujtojne kukullat e porcelanit sepse ato kane nje lekure te shendetshme, te paster dhe te bardhe.

Ne kujdesin ndaj fytyres nuk luajne rol te rendesishem vetem produktet e shtrenjta kozmetike. Ndaj, ne kete artikull do te lexoni disa sekrete qe cdo femer aziatike i perdor cdo dite per kujdesin e fytyres:

1.Masazh me peshqir te ngrohte:

Pas pastrimit te mengjesit, grate japoneze ndjekin nje ritual shume interesant pas pastrimit te mengjesit: ate te masazhimit me uje te ngrohte. Si fillim merrni nje peshqir te cilin e keni lagur me perpara me uje te ngrohte dhe kalojeni ne te gjithe fytyren. Lereni te qendroje per 15 minuta dhe me pas aplikoni kremin tuaj hidratues.

2.Tonik me kripe deti dhe uje:

Ju mund te perdorni kete tonik ne cdo kohe. Toniku me kripe deti dhe uje eshte nje aleat i vertete bukurie. Merrni nje shishe dhe hidhni 1 gote uje te ngrohte dhe dy luge gjelle kripe deti te trashe. Pasi kripa te jete tretur, perdoreni tonikun per te pastruar deri ne thellesi qelizat e lekures.

3.Maske me qumesht soje:

Qumeshti i sojes per grate japoneze eshte i barabarte me maskat me te shtrenjta. Merrni nje garze pambuku dhe me ane te saj perhapni qumeshtin e sojes ne te githe fytyren. Lereni te qendroje per 20 minuta dhe me pas pastroni fytyren si zakonisht.Ai normalizon prodhimin natyral te sebumit te fytyres, e ushqen dhe e zbardh ate.

4.Lani fytyren me shkume rroje:

Pastrimi dhe masazhimi i fytyres me shkume rroje per 5 minuta ne mengjes do te beje qe lekura juaj nuk do te jete me e thate fale vetive te shumta antiseptike.

5.

Asnje antioksidante tjeter nuk mund te konkuroje likopenin. Domatja eshte aleatje numer nje e lekurave te yndyrshme dhe e ruan lekuren nga plakja apo nga radikalet e lira. Ajo eleminon qelizat e vd ekura dhe pikat e zeza ne lekure pasi esht e pasur plot me acide frutore. RUAJENI RECETEN QE TA KENI GJITHMONE.

Domatja ngadaleson procesin e krijimit te rrudhave dhe rigjeneron qelizat e demtuara nga rrezet e demshme te diellit. Ajo ka aftesi purifikuese dhe riekuilibruese kurse perberesit qe ndodhen ne domate e pergatisin lekuren per ekspozimin ne diell. Aciditeti i domates perthan ose e parandalon prodhimin e yndyres se tepert ne fytyre.

Merrni nje pjese te tulit te domates dhe pastrojeni nga farat dhe lekura. Me pas aplikojeni ne fytyre dhe mbajeni per 20 min. Maska ka efekt te menjehershem dhe eshte shume e thjeshte.

Nese doni te keni lekure te paster, te qarte dhe te bute atehere shtrydhni lengun e domates ne duar dhe lereni deri sa te thahet, me pas shpelajeni me uje te vaket.

Ne nje maske tjeter qe do ju tregojme do ju duhet te perzieni ne mikser nje domate te pastruar dhe purese i shtojme 4 luge gjelle miell dhe 2 luge kafe vaj ulliri. Me pas e aplikojme ne fytyre per 15 minuta dhe e shpelajme ,e hirdatojme si zakonisht.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport