Connect with us

Lajme

Zbardhni lekuren ne kushte shtepie/ Ky eshte SRERUMI BIO qe heq njollat kafe njehere e mire, ruajeni

Published

on

Disa prej shkaqeve kryesore qe çojne ne shfaqjen e njollave kafe ne fytyre jane crregullimet hormonale,ekspozimi i vazhdueshem ne diell dhe perdorimi i produkteve kozmetike jo cilesore./

Keto njolla nuk shfaqen vetem tek nenat shtatzena ashtu si shume femra mund te mendojne por shfaqen edhe ne fytyrat e vajzave dhe grave te ndryshme.

Por nga se shkaktohen njollat kafe? Ato shkakohet nga mbiprodhimi i melanines ku bashke me qelizat pergjegjese per prodhimin e saj (melanocitet) jane pergjegjeset e drejtperdrejta per pigmentin (ngjyren) e lekures.

Maska qe do te lexoni ne kete artikull eshte ajo qe ju duhet nese edhe ju jeni nje nder ato femra qe ka njolla kafe ne fytyre dhe jeni lodhur duke provuar kremera dhe trajtime jo te efektshme.

Perberesit:

6 aspirina

50 gr kos dhe

2 luge gjelle mjalte

disa pika leng limoni (me deshire)

Shtypeni aspirinen derisa te kthehet ne trajte pluhur dhe me pas bashkojeni me kosin dhe mjatin.

Pasi te jete krijuar nje mase homogjene ruajeni ne nje vazo te vogel qelqi dhe lereni per 24 ore ne temperature ambienti. Kjo maske rekomandohet te perdoret dy here ne dite , ne darke para se te shkoni ne shtrat dhe ne mengjes perpara se te aplikoni kremin kundra diellit.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport